Jedzenie, które wspiera walkę Z RAKIEM!

Nie istnieje jedzenie, które zapobiega rakowi. Jednak odpowiedni wybór pożywienia może pomóc w profilaktyce nowotworowej.

Każdy posiłek powinien się składać w 2⁄3 z pokarmów pochodzenia roślinnego, a w nie więcej niż 1⁄3 z białka zwierzęcego. Według American Institute for Cancer Research, powyższe proporcje są najlepszym narzędziem w zapobieganiu chorobom nowotworowym.

Jakie są jeszcze inne opcje?

Kolor – warzywa i owoce są bogate w składniki odżywcze pomocne w profilaktyce nowotworowej – im intensywniejszy kolor, tym więcej dóbr naturalnych. Z drugiej strony – spożywanie dużej ilości jarzyn sprzyja zachowaniu właściwej masy ciała, co także ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dodatkowe kilogramy sprzyjają wystąpieniu m.in. raka jelita grubego, przełyku i nerek.

Kwas foliowy – chroni jelito grube, odbyt i piersi przed nowotworem. Produkty pełnoziarniste, jak np. płatki (owsiane lub śniadaniowe) są idealnym wyborem. Podobnie jak sok pomarańczowy, melon, truskawki, szparagi (i inne warzywa zielone) i jajka.

Jak najmniej przetworzone mięso – wędliny i parówki zawierają substancje chemiczne, które szkodzą całemu organizmowi, m.in. żołądkowi i jelitom.

Pomidory – mają w sobie cenny likopen, który prawdopodobnie (eksperci nie są pewni) odpowiada za jego przeciwnowotworowe właściwości.

rakiem
Pixabay

Herbata (zwłaszcza zielona) – badania laboratoryjne wykazują, że zapobiega powstaniu raka i spowalnia rozwój już obecnego, jeśli chodzi o jelito grube, wątrobę, piersi, prostatę, płuca i skórę. Niektóre z długoterminowych badań wiążą zieloną herbatę z niższym ryzykiem zapadalności na nowotwory pęcherza moczowego, trzustki i żołądka.

Winogrona (zwłaszcza różowe i fioletowe) – zawierają resweratrol, który ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Nie ma jednak pełnych dowodów, że jedzenie owoców i picie ich soku chroni przed rakiem.

Czytaj też: DIETA wpływa na nasz UMYSŁ. Co jeść, aby poprawić NASTRÓJ?

Źródło: Według American Institute for Cancer Research

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze