Jesteś zmęczona? Masz dość swojej pracy? Poznaj 5 sposobów na uniknięcie stresu i wypalenia zawodowego!

Kończy się weekend, dla wielu z nas sama myśl o powrocie do pracy wywołuje ogromny stres. Może to być dodatkowo trudne, po czasie wolnym. To normalne! Jednakże, jeśli codziennie chodzisz z pracy oszołomiona i  z poczuciem, że na wszystko brakuje Ci czasu, to możesz cierpieć na wypalenie zawodowe. Dodatkowo, gdy dni stają się krótsze, a słońca jest coraz mniej, zwiększa się poziom stresu.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na podjęcie działań przeciwko stresowi w pracy. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie objawów stresu i potwierdzenie, że pewne rzeczy są poza Twoją kontrolą. Zamiast tego staraj się skupić na wykonywaniu zadań, które możesz kontrolować.

Typowe objawy stresu zawodowego to lęk lub rozdrażnienie, utrata zainteresowania lub motywacji, nie radzenie sobie z prostymi zadaniami, zakłócony sen, brak koncentracji, bóle głowy i pleców, wycofanie społeczne, poczucie, że Twoja praca nie zostanie doceniona, obwinianie innych za Twoje błędy, uczucie zmęczenia i cierpienia z powodu częstych przeziębień lub grypy, ciągle sprawdzanie godziny na zegarku.

Jeśli czujesz, że chodzisz do pracy, a nie jesteś naprawdę zaangażowana, spróbuj wykonać poniższe kroki, aby odreagować stres związany z pracą.

  1. Wybierz opcje stylu życia ograniczające stres

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie stresu jest podejmowanie zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla utrzymania ciała i umysłu w szczytowej formie poprzez uwalnianie przyjemnych endorfin i zwiększenie produktywności.

  1. Bądź świadoma w pracy

Jeśli czujesz się zestresowana, ważne jest, aby nie przesadzać. Postaraj się uporządkować zadania i pracować według rozsądnych harmonogramów. Spróbuj również zidentyfikować wyzwalacze i szybko rozpoznaj, kiedy czujesz się zestresowany. Zrób sobie przerwę, gdy poczujesz nagły przypływ niepokoju i skorzystaj z ćwiczeń głębokiego oddychania, aby szybko ulżyć.

  1. Popraw swoją inteligencję emocjonalną

Pozytywne myślenie wydaje się być mało ważne, ale może zrobić ogromną różnicę. Jeśli sprawy zaczynają się komplikować, znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać i poprosić o wsparcie. Budowanie relacji w pracy pomaga w promowaniu pozytywnego nastroju, a poświęcanie czasu innym pomaga w odzyskaniu energii.

  1. Złam złe nawyki

Perfekcjonizm jest częstą przyczyną stresu – kiedy próbujesz przejąć kontrolę nad każdą sytuacją, tworzysz niepotrzebne obciążenia, które pochłaniają Twój czas, myśli i energię. Podobnie niechlujstwo i dezorganizacja mogą również powodować stres. Jeśli masz tendencję do dezorganizacji w pracy, staraj się unikać bałaganu, uporządkuj swoje biurko i sortuj wiadomości e-mail w folderach.

  1. Rozważ dodatek

Istnieje wiele suplementów diety, które mogą pomóc w leczeniu stresu związanego z pracą, z których witamina B jest jedną z najbardziej popularnych. Witamina B to nie tylko jedna, ale grupa ośmiu indywidualnych witamin, z których każda wspiera ciało i umysł w swój własny unikalny sposób.

Kiedy organizm jest zestresowany, używa więcej witaminy B, a jej niski poziom, powoduje stres. Dobrymi źródłami witaminy B są banany, ryby i ciemnozielone warzywa liściaste. Spróbuj włączyć niektóre z tych kroków do codziennej rutyny, aby uniknąć stresu w miejscu pracy i wypalenia zawodowego.

DB

Źródło: simplysupplements.co.uk

Foto pixaby.com

Komentarze

Komentarze