Kiedy ciąża staje się widoczna? Jak rośnie brzuch w ciąży?

Już od pojawienia się upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym, każda młoda mama otacza czułością swój brzuch i nie może się doczekać, kiedy pojawią się pierwsze wypukłości. Jak rośnie brzuch ciążowy i kiedy ciąża staje się widoczna dla innych?

Każda kobieta na wieść, że zostanie mamą, chce się dowiedzieć jak najwięcej na temat rozwoju swojego maleństwa. w pierwszej kolejności interesuje nas, kiedy zarodek stanie się widoczny w obrazie USG i kiedy można będzie zobaczyć bijące serduszko. To daje wewnętrzny spokój i względną pewność, że wszystko idzie w dobry kierunku.

Kiedy już wiadomo, że dziecko zaczęło się rozwijać w łonie, pojawia się kolejne pytanie. Zarodek jest już widoczny na USG, ale kiedy ciąża stanie się widoczna dla wszystkich? Kiedy brzuch zacznie rosnąć? Tak to już jest, że kobieta chciałaby patrzeć jak rośnie w niej życie, z dumą nosząc ciążowy brzuszek.

 

Kiedy ciąża staje się widoczna?

Pierwsze objawy ciąży są niewidoczne dla otoczenia i raczej dotyczą zmian hormonalnych. Przyszła mama może czuć się bardziej zmęczona i senna, a piersi mogą stać się obrzmiałe i bardzo czułe na dotyk.

Czy w pierwszym miesiącu ciąży widać brzuch? Niestety, raczej jest to niemożliwe. Owszem, może się okazać, że trudno będzie dopiąć bardziej dopasowane spodnie, jednak jest to efekt zatrzymania wody w organizmie.

W drugim miesiącu ciąży brzuch może być nieco większy, jednak nadal jest miękki i nie przypomina brzucha ciążowego. Na tym etapie wygląda to tak, jakby kobieta minimalnie przytyła. Jest jednak jest spora grupa kobiet, u których w drugim miesiącu ciąży nie widać prawie żadnych zmian w obrębie brzucha.

U szczupłych kobiet brzuch ciążowy może stać się zauważalny już w trzecim miesiącu ciąży, jednak zazwyczaj dopiero w czwartym miesiącu jest to na tyle jednoznaczne, że można się spodziewać pierwszych gratulacji. Jest to także dobry czas na zmianę garderoby, ponieważ zwykłe spodnie mogą stać się niewygodne i mogą uciskać brzuch.

U kobiet z nadwagą ciąża może stać się jednoznacznie widoczna dopiero na przełomie czwartego i piątego miesiąca.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży rośnie powoli tydzień po tygodniu. Tempo wzrostu brzucha jest podyktowane nie tylko samym rozwojem dziecka w łonie, ale także siłą mięśni brzucha przyszłej mamy oraz jej wzrostem. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Nie każda kobieta ma ogromny brzuch tuż przed porodem.

Od momentu gdy brzuch ciążowy stanie się widoczny, można mierzyć jego obwód i w ten sposób kontrolować jego przyrost. Należy się jednak spodziewać, że największe przyrosty obwodu brzucha przypadną na ostatnie dwa miesiące ciąży, ponieważ to własnie wtedy dziecko najbardziej przybiera na wadze.

 

ZOBACZ TEŻ: Pieluchy wielorazowe- HIT czy KIT?

 

Źródło: www.parenting.pl

 

Komentarze

Komentarze