Lekarze OSTRZEGAJĄ przed stosowaniem środków antyseptycznych zawierających… „Mogą doprowadzić do śmierci!”

Stosowanie środków antyseptycznych zawierających metanol może prowadzić do poważnych chorób i śmierci – poinformowano w raporcie amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej agencji.

Groźny metanol

Oświadczenie FDA mówi, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost zatrucia środkami antyseptycznymi zawierającymi metanol. Niektóre próbki dały wynik dodatni pod względem zanieczyszczenia metanolem. Substancja ta jest toksyczna i może powodować zatrucie poprzez kontakt z nią przez skórę lub błonę śluzową ciała.

Badacze odkryli kilka przypadków zatrucia metanolem, które doprowadziły do ​​ślepoty, a nawet śmierci ludzi. FDA zaleciła, aby konsumenci przestali kupować niebezpieczne środki antyseptyczne i zwrócili się o pomoc medyczną przy pierwszych objawach zatrucia. Metanol może powodować nudności, ból głowy, częściową lub całkowitą utratę wzroku oraz silne skurcze. Znaczne dawki mogą prowadzić do śpiączki lub śmierci.

Czytaj też: Jak PRAWIDŁOWO stosować środki antyseptyczne? Uważaj na…

Szczególnie niebezpieczny dla dzieci

Eksperci stwierdzili, że dzieci, które mogłyby przypadkowo przyjąć doustnie środek antyseptyczny, są najbardziej narażone na zatrucie metanolem. FDA przypomniała o potrzebie umycia rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund po wizycie w miejscach publicznych, toalecie, kichaniu i przed jedzeniem.

W maju światowi dermatolodzy ostrzegali przed niebezpieczeństwem związanym ze zbyt częstym stosowaniem środków antyseptycznych na skórę. Według nich częste i nadmierne mycie rąk oraz stosowanie żeli antyseptycznych, może przełamać barierę ochronną skóry i zwiększyć ryzyko infekcji. Głównymi czynnikami podrażniającymi skórę były alkohol oraz bardzo gorąca lub bardzo zimna woda.

Czytaj też: Do czego może doprowadzić PRZESADNE mycie rąk? Uważaj!

Źródło: FDA

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze