Masz NADWAGĘ? Uważaj, bo możesz STRACIĆ coś, co Cię ZASKOCZY!

Osoby z nadwagą bądź otyłością myślą przede wszystkim o tym, by stracić kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Jednak jeśli jednak to się nie uda, to mogą stracić coś, co ich zaskoczy! Mówią o tym badania opublikowane przez naukowców z Binghamton University, State of University of New York.

Badacze chcieli przeanalizować, jak zmysł smaku zmienia się wraz z otyłością, a konkretnie, jak działają neurony u osób z nadprogramowymi kilogramami. Ich celem była także odpowiedź na pytanie, czy otyli ludzie mogą stracić smak!

 

„Zaskakujące jest to, że tak mało wiemy o tym, w jaki sposób otyłość wpływa na smak, biorąc pod uwagę, że smak jedzenia jest ważnym czynnikiem decydującym o tym, co zdecydujemy się zjeść” – powiedziała profesor psychologii Uniwersytetu Binghamton Patricia Di Lorenzo /cyt. za binghamton.edu/

Czytaj także: Czy ODCHUDZANIE może być PRZYJEMNE? Poznaj zasady DIETY BANANOWEJ!

 

Amerykanie badali reakcje na bodźce smakowe w części mózgu zaangażowanej w przetwarzanie smaku, a badanie przeprowadzono na szczurach. Jak się okazało reakcje smakowe u otyłych osobników były mniej intensywne, krótsze i trzeba było dłużej czekać, żeby się pojawiły. Tymczasem w przypadku szczurów szczupłych było odwrotnie.

Wcześniejsze badania wykazały, że liczba kubków smakowych na języku jest zmniejszona u otyłych myszy i ludzi, więc jest duże prawdopodobieństwo, że reakcja smakowa w ludzkim mózgu jest także stępiona.

 

Wyniki badań świadczą o tym, że osoby otyłe mogą stracić lub mieć znacznie stępiony smak. Być może jest to także związane z tym, że ludzie cierpiący na otyłość, często wybierają produkty bardzo słodkie lub słone i pikantne. Zwykle te produkty wzbogacone są także wzmacniaczami smaku (np. glutamianem), więc jest to swoiste błędne koło.

Smak stępia się z powodu otyłości, więc zamiast jeść mniej wyraziste produkty i potrawy, otyli wybierają te pikantne i słodkie. Przez to tyją jeszcze bardziej, a smak się stępia. Jak zatrzymać to błędne koło? Niestety nie ma drogi na skróty. Konsekwentna dieta i ćwiczenia pomogą wrócić do formy i odzyskać smak.

 

na podst. binghamton.edu

Komentarze

Komentarze