Nadchodzi REWOLUCJA w leczeniu NOWOTWORÓW? BADANIA prowadzą POLACY!

Stosowane są jako opatrunki i materiały stomatologiczne. Teraz studenci z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania nad hydrożelami, które mogą okazać się przełomem w walce z nowotworami.

Hydrożele dzięki swojej budowie- usieciowanych struktur polimerycznych- są w stanie zmagazynować większą ilość wody. Sprawia to, że są chętnie wykorzystywane w medycynie jako opatrunki, materiały stomatologiczne a także tworzy się z nich otoczki do kapsułek doustnych. A ponieważ ich struktura jest bardzo podobna do naturalnego środowiska komórek i tkanek stanowią efektywny nośnik leków.

Studenci koła naukowego BANG na Politechnice Wrocławskiej pracują nad stworzeniem struktury trójwymiarowej materiału hydrożelowego. Jako materiał inteligentny , czyli mogący zmieniać swoje właściwości w zależności od bodźca, np. temperatury czy zmiany środowiska PH może mieć zastosowanie w terapiach celowanych w leczeniu chorób nowotworowych. Wytworzeniem takiego hydrożelu w laboratorium i sprawdzeniem jego właściwości w praktyce zajmuje się dr inż. Karolina Labus z Zakładu Inżynierii Bioprocesowej i Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej.

Miejmy nadzieję, że badanie wypadną pozytywnie i zrewolucjonizują globalny rynek leków nowotworowych.

Źródło: msn.com

Zdjęcie : pixabay.com

KB

Komentarze

Komentarze