Naukowcy ALARMUJĄ! Kurtki przeciwdeszczowe mogą powodować…

Federalna Agencja Ochrony Środowiska ostrzega: kurtki typu Outdoor są toksyczne dla środowiska. Dlaczego?

Kurtki przeciwdeszczowe, chroniące człowieka przed wiatrem, wykonywane są z substancji chemicznych zawierających fluor, którego największe stężenie znajduje się w wodoodpornej warstwie tkaniny.

Podczas prania takich kurtek dostają się one do oczyszczalni ścieków, w których nie ulegają degradacji. Tym samym przenikają do wód gruntowych, rzek, jezior i mórz, gromadząc się ostatecznie w organizmie człowieka.

Zdaniem Mario Krautzbergera, Prezesa Federalnej Agencji Ochrony Środowiska, wodoodporne kurtki stanowią ważny element zagrażający środowisku ze względu na zawartość PFC (Poli-i perfluorowanych substancji chemicznych). Grupa ta zawiera ponad 800 substancji toksycznych.

Czytaj też: APLIKACJE na telefon, które wspierają ZDROWIE! Masz już którąś z nich?

kurtki
Unsplash

Lista zakazanych substancji

Podczas badań nad składem chemicznych kurtek odnaleziono 20 PFC, dlatego UBA (Federalna Agencja Ochrony Środowiska) apeluje do producentów nieprzemakalnej odzieży sportowej o minimalizowanie w ich składzie PFC. UBA zaproponował wprowadzenie na listę kandydacką sześciu substancji, które mają znaczący, niekorzystny wpływ na środowisko. Lista ta ma zostać zamieszczona w Rozporządzeniu Europejskim w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów.

Niektóre firmy tekstylne już stosują się do wymogów UBA, jednak fluor nadal wydaje się najlepszą formą zabezpieczenia odzieży przed wilgocią.

Czytaj też: Lekarze ALARMUJĄ! Stanie w korkach MOŻE POWODOWAĆ…

kurtki
Unsplash

Źródło: Umweltbundesamt.de

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze