Nie do wiary! Połowa kobiet podejmuje decyzję o macierzyństwie POD WPŁYWEM…

Najnowsze badania podają, że posiadanie dzieci przez przyjaciół, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka w przyszłości.

Młode kobiety, których przyjaciółki w latach licealnych urodziły dziecko, są bardziej skłonne do ich naśladowania. Efekt ten został zaobserwowany u amerykańskich kobiet, które planowały ciążę. Natomiast posiadanie przyjaciółek, które zbyt wcześnie urodziły dziecko w okresie dorastania, nie wpłynęły na pojawienie się niechcianych ciąż u innych kobiet w przyszłości.

Autorzy badań – Balbo, badacz z Carlo F. Dondena z Uniwersytetu Bocconi we Włoszech oraz Nicola Barban, socjolog z Uniwersytetu w Groningen w Holandii wyjaśnili, że celowo ustanowili przedmiotem badań przyjaciół szkolnych, ponieważ w okresie dorosłości ludzie dobierają przyjaciół na podstawie wspólnych przyjaciół, planów na przyszłość i rodziny.

Czytaj też: Jak naprawdę wygląda poród? (FOTO 18+)

Połowa kobiet podejmuje decyzję o macierzyństwie pod wpływem przyjaciół

Badania trwały kilka lat, badacze przeprowadzali wywiady powtarzane przez kilka lat na tej samej grupie kobiet. Łącznie przebadano 1170 kobiet. Spośród nich 820 stało się rodzicami podczas trwania badania. Około połowa ciąż była zaplanowana, pół niezamierzona. Średni wiek kobiet, które zdecydowały się na dziecko wynosił 27 lat. Naukowcy odkryli, że wśród kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo, ich przyjaciółka wcześniej zaszła w ciążę.

Czytaj też: Mamy – uważajcie! Używanie TYCH kosmetyków podczas ciąży może…

macierzyństwie
Unsplash

Te rzeczy decydują o tym, czy ludzie będą mieli dzieci

Zdaniem Balbo, istnieją trzy mechanizmy, które mogą mieć wpływ na to, że pod wpływem przyjaciół zwiększa się prawdopodobieństwo posiadania dziecka. Pierwszym z nich jest wpływ społeczny pod wpływem, którego człowiek porównuje się do przyjaciół. Obracanie się w kręgu przyjaciół, którzy mają dzieci sprawia, że człowiek też czuje presję podporządkowania się do stanu rodzicielskiego.

Drugi mechanizm wyjaśnia nauka społeczna. Przyjaciele to ważne źródło uczenia się, dlatego obserwacja przyjaciół, jak odnajdują się w roli rodziców sprawia, że ludzie dorośli są bardziej skłonni po podjęcia ryzyka wypełniania roli rodziców.

Trzeci mechanizm wpisany jest w naturalną dymarkę analizowania przez człowieka kosztów i strat. Podzielenie się obserwacjami, problemami związanymi z macierzyństwem oraz swoimi obawami z innymi mamami, zmniejsza ryzyko strachu przed nieznanym i brakiem wsparcia. Ponadto, funkcjonowanie bezdzietnego małżeństwa w grupie osób, którzy zostali rodzicami, może też prowadzić do ich izolacji.

Czytaj też: Idą zmiany! Kobiety w ciąży będą mogły ZA DARMO…

Pozbywanie z dziećmi zwiększa prawdopodobieństwo ciąży

Podczas formułowania wniosków, badacze przeanalizowali również inne wyniki badań z zakresu planowania ciąży i rodziny w USA. Zdaniem Laury Bernardi, jedną z ważnych przyczyn wzrostu prawdopodobieństwa posiadania dzieci przez osoby dorosłe, jest sam fakt obcowania z dziećmi przyjaciół i wchodzenie z nimi w interakcję.

Bernardi nie brała udziału w badaniu. Jednak jej wcześniejsze obserwacje stanowią ważny element uzupełniający nowych badań i pozwalają na lepsze potwierdzenie ich prawdziwości.

Czytaj też: Dlaczego po urodzeniu dziecka wiele kobiet traci włosy? Znamy odpowiedź!

macierzyństwie
Unsplash

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze