„Nie ma piękniejszej aktywności niż bieganie” Jak biegać i się nie męczyć?

Edyta Litwiniuk to trenerka, dietetyczka i biegaczka. Uważa, że „że nie ma piękniejszej aktywności niż bieganie. Wystarczy para dobrych butów i można zwiedzać świat”.

I faktycznie, bieganie jest jedną z prostszych form ruchu. Aby zacząć biegać nie potrzebujemy kosztownego sprzętu, sali sportowej czy karnetu. Na początek wystarczy mieć buty sportowe, strój i chęci.

Często jednak szybko rezygnujemy z biegania, szczególnie, że sprawia ono nam duży wysiłek. Jak zatem wytrwać i rozpocząć biegową przygodę?

 

pixabay

 

Edyta Litwiniuk do sprawy podchodzi profesjonalnie. Stawia na odpowiednie przygotowanie, ale też na kwestie takie jak odpoczynek i żywienie. Oto porady trenerki”

 

1. Rozgrzewka – Zacznij od dynamicznej rozgrzewki, aby przygotować swoje mięśnie i stawy.

2. Tempo – Znajdź swoje tempo. Nie staraj się biec za szybko na początku. Trzymaj się tempa, przy którym możesz prowadzić rozmowę. A jeśli dopiero zaczynasz przeplataj marsz z truchtem.

3. Nawodnienie – Pij wodę przed, w trakcie i po biegu. Nawodnienie jest kluczowe do utrzymania energii.

4. Odżywianie – Jedz zbilansowane posiłki bogate w węglowodany i białko przed i po treningu, aby zasilić mięśnie energią i wspomóc ich regenerację.

5. Różnorodność treningu – Wprowadź różnorodność do swoich treningów. Dłuższe biegi łącz z interwałami, wzmacniaj swoje ciało również podczas ćwiczeń w domu.

6. Odpoczynek – Pamiętaj o dniach regeneracji. Odpoczynek jest równie ważny jak trening. Przeplataj dni treningowe z nietreningowymi.

7. Stopniowe zwiększanie dystansu – Zwiększaj dystans swoich biegów stopniowo. Zbyt szybkie dodawanie kilometrów może prowadzić do przetrenowania lub kontuzji.

8. Mentalność – Bądź cierpliwa i pozytywnie nastawiona. Motywuj się, celebrując małe osiągnięcia na drodze do większych celów.

9. Słuchaj swojego ciała – Naucz się słuchać swojego ciała. Jeśli odczuwasz ból lub nadmierne zmęczenie, daj sobie czas na odpoczynek.”

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez | | | (@edyta_litwiniuk)

Komentarze

Komentarze