Niemowlak na basenie- czyli jak się przygotować do spotkania z wodą

Woda jest naturalnym środowiskiem dla niemowląt bo w wodach płodowych spędziły one pierwsze dziewięć miesięcy swojego życia. Coraz rzadziej wizyta z maluchem na basenie budzi zdziwienie. Za to zapewnia zdrowie, odporność i lepszą koordynację ruchową.

 

Kiedy na basen po raz pierwszy ?

Jeśli niemowlę prawidłowo się rozwija i wysoko trzyma główkę to pediatrzy taką wizytę zalecają już w trzecim lub w czwartym miesiącu życia. Warto jednak przed wyprawą na pływalnię skonsultować się z lekarzem i oswoić dziecko z wodą w wannie. Trzeba przyzwyczaić je do pluskania i zabawy w wodzie. To sprawi ,że na pływalni poczuje się pewniej.

Co ze sobą zabrać na basen ?

Małemu pływakowi przydadzą się dwa ręczniki, szczególnie gdy planujemy częste wychodzenie z wody. Niezbędny jest też szlafrok i komplet ubranek. Należy pamiętać też o wodoodpornej pieluszce, która nie będzie chłonęła wody. Zwykłe pieluchy też będą potrzebne po zakończeniu pluskania. Koniecznie pamiętajmy o mydle dla malucha, które zmyje chlor. Balsam natłuści skórę. Dobrym pomysłem jest też spray chroniący uszy malucha przed chlorowaną wodą i ewentualną infekcją.

Jak przyzwyczaić niemowlę do basenu?

Na basem najlepiej się wybrać w południe, godzinę po zjedzonym posiłku. Należy powoli i spokojnie oswajać malucha z wodą. Mówić do niego i przytulać, tak by czuło ciepło Mamy. Pierwsze zanurzenie powinno sięgać maksymalnie ramion niemowlęcia. Cały czas musimy bacznie obserwować reakcje dziecka i nie robić niczego na siłę. To pierwsze spotkanie z basenem powinno trwać najwyżej pół godziny.

Co zrobić po wyjściu z wody ?

Należy jak najszybciej umyć, osuszyć i przebrać niemowlaka. Do suszenia włosów nie używajmy suszarki bo może ona wystraszyć dziecko. Przyda się ręcznik . Niemowlę będzie też głodne więc koniecznie pamiętajmy o nakarmieniu go w przebieralni. To pozwoli ochłonąć dziecku po pierwszym spotkaniu z basenem.

Jaki basen jest najlepszy?

Z myślą o maluchu wybierz obiekt z łagodnym zejściem do wody i głębokością do 120 cm. Idealna temperatura wody dla niemowląt to 37 stopni a dla starszych dzieci to 34 stopnie. Istotne jest odpowiednie stężenie chloru lub ozonu. Substancje te mają odkażać a nie podrażniać delikatną skórę małych pływaków.

 

źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze