Ortoreksja, CZYLI czy obsesja na punkcie zdrowego odżywiania może Cię wykończyć?

Wybór zdrowej żywności o wysokiej wartości odżywczej ma zasadnicze znaczenie dla dobrego stanu zdrowia. To sprawia, że coraz więcej osób interesuje się odżywianiem i kondycją, a także poprawia styl życia.

Jednak to, co zaczyna się jako pozytywny ruch w zdrowym kierunku, może czasami zostać doprowadzone do skrajności, prowadząc do obsesyjnych zachowań i złego stanu zdrowia.

Czym jest ortoreksja?

Określenie to po raz pierwszy zaproponował w latach 90. Steven Bratman. Ortoreksja jest uważana za obsesję na punkcie zdrowego odżywiania, do tego stopnia, że ​​ma negatywny wpływ na inne aspekty życia jednostki. Nadmierna aktywność fizyczna może być również objawem kogoś, kto cierpi na ortoreksję. Obecnie nie ma uniwersalnych kryteriów diagnostycznych i nie jest ona jeszcze oficjalnie uznana za zaburzenie odżywiania, co oznacza, że ​​jest trudna do zdiagnozowania i nadal trwa debata na temat tego, jak w pełni zdefiniować jej stan.

W przeciwieństwie do jadłowstrętu psychicznego, w którym drastycznie zmniejsza się spożycie żywności, próbując schudnąć i mają obsesję na punkcie chudości, ortoreksja jest obsesją na punkcie zdrowia i unikaniem jakichkolwiek pokarmów uznanych za niezdrowe lub szkodliwe. Podczas gdy osoby cierpiące na anoreksję są zwykle zaniepokojone ilością jedzenia, które jedzą, ortoreksja sprawia, że ​​osobnicy stają się uzależnieni od jakości jedzenia. Obydwa dotyczą wysokiego lęku w odniesieniu do jedzenia i cech obsesyjno-kompulsywnych.

Znaki ostrzegawcze

– obsesja na punkcie jedzenia „zdrowej żywności” lub „czystego jedzenia”

– sztywne unikanie niektórych środków spożywczych uznawanych za niezdrowe lub zanieczyszczone takimi rzeczami jak pestycydy

– poczucie winy, jeśli zje się „niezdrowe” jedzenie

– poświęcanie nadmiernej ilości czasu na czytanie, zakupy i przygotowywanie żywności

– obsesja na punkcie ćwiczeń

– negatywny wpływ na relacje, pracę lub edukację, np. unikanie towarzyskich wypraw z obawy przed spożywaniem żywności poza ograniczoną dietą lub z powodu braku sesji w siłowni

– utrwalanie związków między żywnością a zdrowiem

– uczucie przewagi nad innymi, którzy nie przestrzegają tak rygorystycznych praktyk żywieniowych

 Jakie są niebezpieczeństwa związane z ortoreksją?

Pomimo tego, że ktoś, kto cierpi na ortoreksję, odżywia się zdrowym jedzeniem, jego zdrowie może być w niebezpieczeństwie. Ograniczenia żywieniowe mogą  prowadzić do niskiej masy ciała lub niedożywienia w wyniku usunięcia żywności- bez odpowiedniego zastąpienia dostarczanych przez nią składników odżywczych lub z czasem, poprzez zmniejszenie liczby grup żywności.

Może również wpływać na dobrostan psychiczny jednostki, prowadząc ją do odczuwania lęku, a nawet paniki przed niektórymi pokarmami. Ortoreksja zaburza poczucie własnej wartości, jeśli ktoś czuje, że „zawiódł” po zjedzeniu „złego” jedzenia .

Chociaż przejście na zdrowszą dietę i korzystanie z niej jest krokiem, który wszyscy powinniśmy podjąć, ważne jest, aby zachować ją w kontekście całego naszego stylu życia – poświęcanie rzeczy, takich jak  życie towarzyskie lub wydajność w pracy nie powinno być konieczne by być w dobrym zdrowiu. Pamiętajmy o równowadze i umiarze, abyśmy mogli się upewnić, że nie zaniedbujemy naszego psychologicznego samopoczucia na drodze do lepszego zdrowia fizycznego.

DB

Źródło SimplySupplements.uk.com

Komentarze

Komentarze