Prawda wyszła na jaw! PIĘKNI ludzie są bardziej…

Nasza opinia na temat atrakcyjnych osób jest jednym z nielicznych przykładów pozytywnego stereotypu. Niestety, okazuje się, że piękni ludzie są bardziej…

Już od czasów Platona wykazujemy skłonność, by pięknym ludziom przypisywać pozytywne cechy charakteru. Od wielu wieków popełniamy więc kardynalny błąd – pokazuje najnowsze badanie uczonych z Otwartego Uniwersytetu Izraela. Grupa naukowców pod wodzą Lihi Segal-Caspi udowodniła, że za pięknem fizycznym często kryją się mało chlubne wartości.

236 studentów poproszono o wypełnienie kwestionariuszy osobowości. Prawie 120 kobiet z tej grupy poproszono później o wzięcie udział w nagraniu krótkiego materiału filmowego, podczas gdy pozostali mieli ocenić ich prezencję, a potem na podstawie ogólnego wrażenia odgadnąć, jakimi są osobami.

Czytaj też: Oświadczyny kobiet – czy to się w ogóle zdarza?

piękni
Unsplash

Badane, które uznane zostały za atrakcyjne fizycznie, były też określane jako ugodowe, otwarte, ekstrawertyczne i stabilne emocjonalnie. Tych opinii nie potwierdziły jednak wykonane wcześniej testy osobowości. W kwestionariuszach uwydatniły się natomiast inne charakterystyczne dla nich cechy charakteru. Przede wszystkim konformizm, gotowość do poddania się oczekiwaniom społecznym oraz egocentryzm.

Cóż, trudno się dziwić – osoby atrakcyjne od wczesnego dzieciństwa są symbolicznie nagradzane za swój wygląd, dlatego nie mają powodu, by przyjmować pozycję buntowników. Widoczne u nich cechy narcystyczne i niski poziom empatii, również mogą być logiczną konsekwencją bycia rozpieszczanym przez społeczeństwo.

Czytaj też: Ten PROSTY sposób błyskawicznie poprawi twój nastrój! Wystarczy…

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze