Regeneracja powysiłkowa – co warto stosować?

Regeneracja powysiłkowa jest konieczna dla zdrowia, samopoczucia i odbudowania uszkodzonych komórek w wyniku treningu. Sportowcy wiedzą, jak ważne jest dbanie o organizm, dlatego oprócz odpoczynku, masaży, stosują suplementy zawierające składniki odżywcze.

Czym jest regeneracja powysiłkowa?

Regeneracja powysiłkowa jest bardzo ważnym procesem po intensywnym treningu. Ma na celu przywrócenie organizmu do stanu równowagi i zregenerowanie po wysiłku fizycznym. Aktywna regeneracja jest konieczna, ponieważ wyczerpujące ćwiczenia, treningi czy sporty wytrzymałościowe powodują zmęczenie mięśni, utratę płynów, zwiększenie zużycia tlenu oraz wiele innych dolegliwości, w tym również bólowych. Przy wysiłku fizycznym zwłaszcza wyczerpującym, dochodzi do wielu dynamicznych zmian.

 

pixabay

 

Zwiększa się przepływ krwi do mięśni pracujących aktywnie, co z kolei umożliwia dostarczanie do tych obszarów, większej ilości tlenu oraz substancji odżywczych. Po zakończonym wysiłku kluczową rolę odgrywa regeneracja powysiłkowa, która obejmuje ćwiczenia niskiej intensywności, masaż, sen, odpoczynek, ale wymaga uzupełnienia utraconych składników. Niezbędna jest odbudowa glikogenu jako podstawowego źródła energii mięśniowej.

W czym pomaga synteza białek mięśniowych w regeneracji powysiłkowej?

Sportowcy dbają o właściwą regenerację organizmu ze względu na jego wyczerpanie podczas wysiłku. Znaczenie ma nie tylko ilość przyjmowanych preparatów, ale też rodzaj i jakość. Popularne są aminokwasy do regeneracji, ponieważ przyspieszają syntezy białek i rozpoczęcie regeneracyjnych procesów. Zalecane jest ich przyjmowanie ich przed wysiłkiem, jak i po jego zakończeniu, szczególnie gdy chodzi o intensywny trening. Aminokwasy do regeneracji dla sportowców mają w składzie L-argininę, glicynę i aminokwasy pochodzące z białka serwatkowego.

Wzbogacone zostają o witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego oraz mięśni. Niezbędne są także do syntezy większości białek. Suplementy wskazane są przede wszystkim dla osób uprawiających intensywne treningi, ponieważ mają duże zapotrzebowanie na białko i jego aminokwasy. Szczególnie ważne są dla sportowców mających większą masą mięśniową jak np. kulturyści. Ubytki aminokwasów należy uzupełniać, gdyż odpowiedni poziom zapobiega utracie masy mięśniowej, a nawet zwiększa jej szybki wzrost.

Jakie suplementy do aktywnej regeneracji powysiłkowej?

Suplementy na regenerację bardzo ważną częścią procesu. Od tempa regeneracji zależy szybkość odbudowy uszkodzonych mięśni. Dostarczanie organizmowi składników odżywczych jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Preparaty minimalizują ból, uczucie senności i zmęczenia występujące dzień po treningu. Szybszą regenerację zapewnia dostarczenie organizmowi makroskładników. Warto sięgnąć po suplement Whey Protein, zawierający odpowiednią dawkę białek, w postaci szejka połączonego z wodą czy z mlekiem.

W suplementacji bardzo ważną rolę odgrywa magnez, ponieważ zapewnia dobre samopoczucie i sprawność mięśniową. Niedobór pierwiastka utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie mówiąc już o ćwiczeniach. Warto dbać o odpowiedni poziom minerału, przyjmując, np. Shot Active Magnesium. Sprawdzi po treningu, gdyż działa na układ mięśniowy, wspomaga regenerację, optymalizuje procesy kurczenia/rozkurczania mięśni, a dodatkowo poprawia koncentrację.

Jak wspomóc regenerację potreningową?

Po każdym treningu istotną sprawą jest regeneracja ciała. Nie wystarczy sam wypoczynek, żeby mieć zdrowy i silny organizm. Trzeba zażywać preparaty pomagające w procesie hamowania katabolizmu, przyspieszające odbudowę mięśni oraz minimalizujące uczucie zmęczenia, oraz bólu mięśniowego. Suplementy, takie jak boostery potreningowe dostarczają organizmowi składniki odżywcze, wpływające na przyrost suchej masy mięśniowej i eliminujące uczucie senności.

Wybierając boostery potreningowe należy zwracać szczególną uwagę na jakość produktów. W sprzedaży jest wiele firm oferujących suplementy, ale marka Inkospor zajmuje czołową pozycję na rynku. Trzeba odpowiednio dobierać produkty, by móc szybko zregenerować organizm. Dla sportowców wyczynowych i osób uprawiających treningi siłowe, chcących zwiększyć masę mięśniową i poprawić siłę mięśni, rekomendowane są suplementy zawierające apigeninę z ekstraktu z grejpfruta i kukurbitynę z gorzkiego melona. Można wybrać także w postaci płynnej, który w składzie ma hydrolizat białka serwatki, dostarczający organizmowi aminokwasy.

Podsumowanie

Po zakończonym treningu czy wyczerpujących ćwiczeniach należy zadbać, by organizm mógł się zregenerować. Jest to istotne przede wszystkim dla zdrowia, ale także w celu uzyskania wymarzonej sylwetki, podczas intensywnych treningów. Uprawianie sportu, szczególnie wyczynowego zawsze wymaga wspomagania. Stosowanie suplementów zawierających składniki odżywcze, jest koniecznością, ponieważ podczas wyczerpujących ćwiczeń następuje utrata składników odżywczych. Należy zadbać by mięśnie mogły powrócić do zdrowego stanu, sprzed treningu.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze