Sny lękowe i koszmary – skąd się biorą?

Każdemu z nas zdarzyło się obudzić w środku nocy w wyniku snu o przerażającej treści. Koszmary pojawiają się zazwyczaj w fazie głębokiego snu, znanej jako REM.  Istnieje wiele czynników zaburzających spokojny sen. Oto najpowszechniejsze z nich. Skąd biorą się koszmary senne?

unsplash.com

Nawiązanie do stresujących sytuacji z rzeczywistości

Sny zawierające uczucie lęku często nawiązują do sytuacji z rzeczywistości, która na jawie wywołują strach. Może to być na przykład obawa przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną, lub naganą i karą za źle wykonaną pracę. W takim przypadku strach ma konkretne przyczyny. Takie sny służą głównie rozładowaniu wewnętrznych napięć.

Wyparte konflikty wewnętrzne

Inny rodzaj snów lękowych nie wykazuje rozpoznawalnego związku do sytuacji z rzeczywistości. Nieznane jest źródło takich koszmarów i nie sposób ich wytłumaczyć ani sobie, ani nikomu innemu. Najczęściej podłożem takich snów są konflikty wewnętrzne, które zostały wyparte ze świadomości.  Takie koszmary mogą określać konflikty między pewnymi popędami, pragnieniami i skłonnościami wewnątrz nas. Takie sny określają również brak zdecydowania – powstaje wtedy wewnętrzne napięcie, których rezultatem są sny lękowe.  Poczucie winy również może przeniknąć do marzeń sennych i powodować niezrozumiałe koszmary. Lęki tego rodzaju są głęboko zakorzenione w osobowości.  Często jest to wyparty strach, który może sięgać jeszcze czasów dzieciństwa. Takie koszmary mogą określać traumatyczne wydarzenia z przeszłości.

Odtwarzanie negatywnych, brutalnych treści

Skłonność do marzeń sennych zawierających negatywną treść, na przykład o wojnie lub różnych katastrofach, często jest wynikiem działania środków masowego przekazu, które co chwile podsuwają nam do oglądania wojny i zamieszki. Angażuje nas to emocjonalnie i doznajemy symbolicznego stresu, który rozdrażnia nerwy. Podczas snu usiłujemy odtworzyć ujrzane treści i zneutralizować je – to najczęściej się nie udaje, przez co można doświadczyć koszmarów i zaburzeń snu.

Alkohol a zaburzenia snu

Alkohol to jeden z czynników, który zaburza fazę marzeń sennych nawet w niewielkich ilościach. Alkohol to substancja toksyczna, która blokuje czynności mózgowe odpowiedzialne za wytwarzanie marzeń sennych. Zakłócenie fazy REM jest przyczyną niespokojnych snów, pojawieniu się niezrozumiałych obrazków i koszmarów. Dochodzi do tego przejściowe depresyjne pogorszenie nastroju, zmęczenie i rozdrażnienie, co może przyczyniać się do kolejnych niespokojnych nocy. By zapewnić sobie spokojną noc, nie wypijaj alkoholu przed snem. Być może w tym tkwi przyczyna koszmarów sennych.

Zobacz również:

Skąd biorą się koszmary u dziecka?

Komentarze

Komentarze