Świat filmowy w rozpaczy. Nie żyje kultowy polski aktor

Dziś nad ranem, w wieku 97 lat zmarł znakomity polski aktor filmowy i teatralny – Emil Karewicz. Znany z roli Hermanna Brunnera ze „Stawki większej niż życie” gwiazdor, miał poważne problemy ze zdrowiem…

Kim był Emil Karewicz?

Emil Karewicz rozpoczął karierę aktorską w Wilnie, występując w tamtejszym Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w Kwartecie I. Kryłowa.

W czasie II wojny światowej, Karewicz walczył w 2 Armii WP. Po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”. Grał na scenach łódzkich: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Od 1962 związany z Warszawą, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym i od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy). Na emeryturę przeszedł w 1983 r.

Czytaj też: Nie żyje wnuk Daniela Olbrychskiego. Miał tylko 28 lat…

Najsłynniejsze role

Do jego najsłynniejszych ról teatralnych należy zaliczyć m.in.: Oktawiusza w Juliuszu Cezarze W. Shakespeare’a, Capignaca w Buonapartem i Sułkowskim R. Brandstaettera, Franciszka Moora w Zbójcach F. Schillera, Gospodarza w Weselu S. Wyspiańskiego (Łódź), Liapkin-Tiapkina w Rewizorze N. Gogola, Spodka w Śnie nocy letniej W. Shakespeare’a, Hetmana Kossakowskiego w Horsztyńskim J. Słowackiego, Pagatowicza w Grubych rybach M. Bałuckiego.

nie żyje
IG

Ogromną popularność przyniosły mu również role: oficera gestapo w filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, króla Władysława Jagiełły („Krzyżacy” i „Wawelski conventus dowódców”) oraz Hermanna Brunnera w serialu Stawka większa niż życie.

W 2004 roku Karewicz odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Aktor zmarł dziś nad ranem w jednym z warszawskich szpitali.

Czytaj też: Nie żyje gwiazda „Na Wspólnej”. Miała tylko…

nie żyje
IG

Źródło: Fakt, Wiki

Zdjęcia: Instagram

Komentarze

Komentarze