Wielkanoc w obliczu koronawirusa! Jak będzie wyglądać? Co z kropieniem święconek?

Światowa pandemia koronawirusa była zaskoczeniem dla każdego z nas. Walka z chorobą trwa. Niestety, wirus wciąż pochłania kolejne ofiary a liczba osób nim zarażonych rośnie…

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc?

Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż wszystkie dotychczasowe. To już pewne. Czego możemy się spodziewać? Czy będziemy mogli wziąć udział w mszy? A co z kropieniem święconek?

Wydano oficjalny dekret

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na polecenie papieża Franciszka, opublikowała oficjalny dekret dotyczący zasad liturgicznych podczas tegorocznej Wielkanocy. Wynika z niego, że nie ma możliwości przeniesienia Wielkanocy na inny termin, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego. Dopuszczalne jest jednak przełożenie na inny termin mszy św. Krzyżma, która przypada na Wielki Czwartek.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Czy można jeszcze wyjść z dzieckiem na spacer?

Wielkanoc
Unsplash

Co z mszą święta?

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, uroczystości Triduum Paschalnego biskupi powinni uzgodnić w ramach Konferencji Episkopatu. Msze będą odprawiane w kościołach katedralnych. Proboszczowie będą odprawiać msze w parafiach, ale nie będzie na nich wiernych. Będzie można zobaczyć je jedynie za pośrednictwem telewizji, internetu lub wysłuchać w radio.

Co z kropieniem święconek?

Jak poinformowało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zalecono, by zrezygnować z tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

„Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą +Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” – poinformowano w dokumencie.

Czytaj też: Jak zwiększyć odporność podczas epidemii koronawirusa?

Wielkanoc
Unsplash

Źródło: Fakt

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze