Z cyklu: Dobre rady Lewandowskiej! „Drogie MAMUŚKI, nie bójcie się tego!”

Anna Lewandowska jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata, Europy i Polski w karate w organizacji World Fudokan Federation (WFF). Lata treningów nauczyły ją nie tylko dyscypliny i wytrwałości, ale też… chodzenia na boso.

Czy chodzenie boso jest zdrowe?

„Najbardziej bezpośrednią korzyścią płynącą z chodzenia boso jest to, że teoretycznie chodzenie boso przywraca nasz naturalny sposób chodzenia, znany również jako nasz chód” – wyjaśnia doktor Jonathan Kaplan, specjalista od stóp i kostek oraz chirurg ortopeda z Hoag Orthopaed Institute.

rady
Instagram

Inne zalety chodzenia boso obejmują:

  • lepszą kontrolę pozycji stopy, gdy uderza ona o ziemię
  • poprawę równowagi, propriocepcji (kinestezja, zmysł kinestetyczny, czucie głębokie) i świadomości ciała, co może pomóc w łagodzeniu bólu
  • lepszą mechanikę stóp, co może prowadzić do poprawy mechaniki bioder, kolan i kręgosłupa
  • utrzymanie odpowiedniego zakresu ruchu w stopach i stawach skokowych, a także odpowiedniej siły i stabilności mięśni i więzadeł
  • uwolnienie stopy od niepoprawnie dopasowanych butów, które mogą powodować zniekształcenia stóp i innych deformacji
  • silniejsze mięśnie nóg, które wspierają dolną część pleców

Czytaj też: Anna Lewandowska pokazała zdjęcie Z BRZUSZKIEM! Duży?

rady
Instagram

Klara też chodzi boso

Lewandowska doskonale wie, że chodzenie boso jest dobre dla zdrowia, dlatego już od małego stara się zachęcać do tego samego swoją córeczkę Klarę.

Trenerka wstawiła na swojego Instagrama zdjęcie małej z bosymi stópkami. Fotkę podpisała:

„Mój mały TUPTUŚ 👣👣👣Jak zawsze na boso, jak MAMA 😍 KARATE tego mnie nauczyło – lata treningów na boso dzięki czemu zapewniałam sobie prawidłową PRACĘ STÓP. CHODZENIE BOSO nie krępuje swobody ruchów dziecka. Zapewnia także optymalne, równomierne rozłożenie stopy na podłodze dzięki czemu kształtowanie jest sklepienie stóp zapobiegając płaskostopiu. Drogie MAMUŚKI nie bójcie się tego!”.

rady
Instagram

Ania wymienia zalety chodzenia boso:

„Chodząc na BOSO dzieci potrafią znacznie lepiej amortyzować obciążenia, a lepsza amortyzacja to lepsza ochrona kręgosłupa, stawów, oraz głowy. Zabawa na boso to fantastyczna forma spędzania czasu z naszymi pociechami. Np zbieranie klocków paluszkami u stóp. Macie inne pomysły? ☺”.

Wasze dzieci też chodzą boso? Jeśli nie to gorąco was do tego zachęcamy!

Czytaj też: Fani BOJĄ SIĘ o Anię Lewandowską! Opublikowała BARDZO NIEPOKOJĄCE zdjęcie!

rady
Instagram

Źródło: Healthline, Instagram

Zdjęcia: Instagram

Komentarze

Komentarze