Dziecko i Figura

DZIECKO

„Zostaw mnie w spokoju!” Podpowiadamy, JAK sobie poradzić ze ZBUNTOWANYM nastolatkiem?

nastolatki

Niejeden rodzic słyszy od ukochanego dziecka: „Zostaw mnie w spokoju!”. I nie wiemy co, wtedy robić?

„Zostaw mnie w spokoju”, „Nienawidzę cię”, „nikt mnie nie rozumie”, „czego ty ode mnie chcesz”, „znowu się czepiasz”, „mam was dość”, „daj mi spokój” – to słowa, które nierzadko padają z ust już nie dzieci, ale jeszcze nie dorosłych. Zdaje się, że jeszcze wczoraj byli naszymi kochanymi pociechami, dziś nie potrafimy znaleźć z nimi wspólnego języka, i zachodzimy w głowę, gdzie popełniliśmy błąd w wychowaniu.

Burza emocjonalna

Burza emocjonalna w okresie dojrzewania. To coś, co każdy kto posiada potomstwo przeżywa dwukrotnie, raz doświadczając jej jako nastolatek, drugi raz obserwując ją jako rodzic.

To czas gdy zmienia się ciało, sposób patrzenia na świat, równowaga hormonalna, a do głosu dochodzą silne emocje. Prawdziwa burza, we wszystkich obszarach ludzkiego istnienia. Skuteczną metodą na przetrwanie tego okresu i uczynienie z niego potencjału do dalszego rozwoju jest spojrzenie holistyczne.

Co to jest spojrzenie holistyczne?

Po pierwsze, rodzic, po raz drugi w życiu, tym razem w pełni świadomie ma możliwość przeżycia tych zmian. To niepowtarzalny moment, by jeszcze raz odnaleźć w sobie silne emocje, niosące świeżość, zmianę i odwagę, by stawić czoła życiu. Wspaniały czas na podsumowania  i rzetelną weryfikację dotychczasowych osiągnięć, poziomu realizacji młodzieńczych marzeń i zadowolenia z obecnego życia. Wgląd w siebie pozwoli na większe zrozumienie trudności z jakimi zmaga się dziecko. Akceptacja i empatia, to emocje których, w okresie emocjonalnego buntu będzie potrzebowało najwięcej.

Po drugie, emocje, ciało i umysł to trzy zależne od siebie aspekty, poprzez które konstytuuje się nasze JA. Przenikają się w nas, a kondycja każdego bezpośrednio wpływa na stan i poziom równowagi pozostałych.

www.odnowacentrum.pl

Jak uspokoić dziecko w okresie emocjonalnego buntu?

Aby uspokoić dziecko, czy też nastolatka, trzeba zadbać o jego wewnętrzną integrację na wszystkich trzech poziomach. Świadomie pracować z emocjami, eliminować fizyczne zastoje w ciele, pracować na polu energetycznym i rozbudzać umysł, tak by wzrost samoświadomości dawał poczucie silnego bycia w sobie i pewności, że ma wszelkie niezbędne narzędzia, by bezpiecznie przejść przez ten burzliwy i wyjątkowy czas swojego życia.

 

Artykuł przygotowali specjaliści z ośrodka – Klinika OdNowa w Gdańsku

 

 


  
Wyżej