ISLANDZKI przysmak WIKINGÓW! SKYR – co to jest i czy warto go JEŚĆ?

Podobno już Wikingowie zajadali się tym mlecznym przysmakiem, więc skyr ma długą tradycję.  Ten mleczny przysmak oryginalnie pochodzi z Islandii i:

 

„Jest produkowany z odtłuszczonego mleka, bogaty w białka i witaminy, a zarazem ubogi w kalorie. Spożywa się go na wiele sposobów. Karmi się nim dzieci, jest popularnym śniadaniem w szkole i szybką przekąską w ciągu dnia, a także może stanowić wyśmienity deser. „ – iceland.pl

 

Tak więc skyr to coś pomiędzy jogurtem, a serkiem. Od jogurtu różni się tym, że jest gęstszy i ma więcej białka (nawet do 10%), a od serka tym, że jest znacznie mniej kaloryczny. 100 gram skyr’a to zaledwie ok 80 kcal!

Od niedawna skyr jest dostępny w polskich sklepach, a swoje wersje tego przysmaku wypuściły także duże sieci handlowe jak chociażby Lidl czy Biedronka. Skyr można kupić zarówno naturalny jak i w różnych wariantach smakowych.

 

Na pewno warto włączyć skyr do swojej diety, bo 150 gramowe opakowanie dostarcza nam niewiele kalorii, za to sporo białka. Poza tym skyr jest po prostu smaczny, więc to dobra opcja na lekką i zdrową przekąskę!

 

(aw), fot. wikipedia

Komentarze

Komentarze