Jak radzić sobie ze ZMĘCZENIEM PSYCHICZNYM?

Przytłoczenie, zapracowanie i brak motywacji odczuwamy nie tylko przez nasze ciało, ale i umysł. Jak objawia się zmęczenie psychiczne? Jak sobie z nim radzić? 

unsplash.com

Objawy zmęczenia psychicznego

Stan, w którym problematyczne okazuje się nawet najprostsze zadanie, które kiedyś nie powodowało trudności i ciągły brak motywacji to pierwsze symptomy zmęczenia psychicznego. Inne charakterystyczne objawy to:

  • bezsenność,
  • niespokojny sen,
  • koszmary senne,
  • brak motywacji,
  • psychiczna blokada do wykonywania zadań,
  • kłopoty z pamięcią,
  • brak koncentracji,
  • kłopoty z podejmowaniem decyzji.

Przyczyny zmęczenia psychicznego

Na zmęczenie psychiczne wpływa wiele czynników. Najczęściej na tę dolegliwość cierpią osoby żyjące w ciągłym stresie. Innym powodem zmęczenia psychicznego może być rutyna życia codziennego i brak wizji zmian, co sprawia, że tracimy motywację do działania. Kolejnym czynnikiem wywołującym zmęczenie psychiczne jest nadmiar informacji docierających ze świata zewnętrznego, które nieraz ciężko zrozumieć i przetworzyć. Obciążający psychikę bywa również podejmowanie znaczących i ciężkich decyzji.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem psychicznym?

Przewlekłe zmęczenie psychiczne bardzo negatywnie wpływa na nasze życie i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja. Na szczęście z tą przykrą dolegliwością można walczyć. Przede wszystkim warto zadbać o długość i jakość, ponieważ tylko wtedy nasz organizm może się regenerować. Więcej o tym, jak poprawić jakość snu przeczytasz tutaj. Wiadomo, jak ważne jest  prawidłowe odżywianie w naszym życiu – odpowiednia ilość witamin i minerałów dostarcza nam energii, która jest niezwykle potrzebna do walki ze zmęczeniem psychicznym. Warto również regularnie uprawiać sport – ruch stymuluje wydzielanie się hormonów szczęścia, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Kiedy opisane działania się nie sprawdzają, warto skonsultować się z psychiatrą, który pomoże ustalić przyczynę zmęczenia psychicznego, a także przeprowadzi psychoterapię, pomagającą uwolnić się z tej przykre dolegliwości.

Zobacz również: Sztuka kończenia konfliktów

 

Źródło:  psychoterapiacotam.pl

Komentarze

Komentarze