Wampiry energetyczne. Kim są i jak się przed nimi bronić?

Czy w towarzystwie niektórych osób odczuwasz ciągłe zmęczenie i przytłoczenie? Po spotkaniu nie masz energii i czujesz się przygnębiony? Jeżeli tak, to prawdopodobnie w Twoim otoczeniu znajduje się wampir energetyczny, który karmi się Twoją energią.

Kim są wampiry energetyczne?

Termin wampir energetyczny spopularyzowany został w XX wieku i używany był jako metafora w odniesieniu do toksycznych ludzi, których celem było całkowite odebranie energii swojej ofiary i poprawienie własnej witalności. Z czasem coraz więcej osób zaczęło odczuwać negatywne skutki przebywania z niektórymi osobami, przez co termin został utrwalony w psychologii. Kiedy możesz mieć pewność, że jesteś ofiarą wampira energetycznego? Gdy po spotkaniu z daną osobą odczuwasz smutek, złość i poczucie winy. On nabiera wtedy dobrej kondycji i poprawia się jego samopoczucie.

Kogo wampiry energetyczne wybierają jako ofiary?

Osoby dręczone przez wampiry energetyczne są wyjątkowo wrażliwe. Posiadają mocno rozwiniętą empatią. Potrafią zaangażować się w emocje innych, współczuć i realnie odczuwać smutek drugiego człowieka. Mocno rozwinięta wrażliwość sprawia, że tak empatyczne osoby stają się łatwym celem dla wampirów energetycznych.

 

>>>Małgorzata Rozenek niczym poganka. Zrobiła sobie posąg w kształcie… (FOTO)

 

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Psychologowie określili podstawowe cechy wampirów energetycznych. Są to osoby, które w towarzystwie chcą skupić całą uwagę na sobie i narzucić innym swoje zdanie. Są mistrzami manipulacji, jednocześnie będąc bardzo charyzmatyczni. Rozmowa z wampirem energetycznym skupia się wokół jego problemów i ma na celu wzbudzenie w rozmówcy litości i poczucia winy. Są osobami nadużywającymi szantażu emocjonalnego, siejącymi gorycz i pesymizm. Wampiry energetyczne zawsze szukają winowajców swojego niepowodzenia i nigdy nie dostrzegają swoich błędów. Oczekują ciągłego zainteresowania i wsparcia, nie dając tego samego w zamian. Zawsze stawiają się w roli ofiary. Prowokują kłótnie i wzbudzają negatywne emocje. Po spotkaniu z taką osobą nie można pozbyć się uczucia zmęczenia i zrezygnowania.

Jak się przed nimi bronić?

By bronić się przed negatywnym wpływem wampirów energetycznym, trzeba stale pracować nad swoją asertywnością. Gdy czujesz, że rozmowa dąży do kłótni i stawia Cię w negatywnym świetle – nie daj się sprowokować. Celem wampira jest awantura, dzięki której będzie mógł „wyssać” z Ciebie pozytywną energię. Staraj się zachować spokój i chroń swoją prywatność – nie pokazuj swoich słabych punktów, które ktoś mógłby wykorzystać do własnych celów i manipulacji. Jeżeli czujesz, że ktoś w Twoim towarzystwie ma cechy wampira energetycznego – unikaj go. Nie pozwól, by problemy danej osoby stale były przerzucane na Ciebie. Wyznacz granice waszych relacji. Pamiętaj o swoim zdrowiu psychicznym i unikaj pesymistów. W przypadku, gdy to ktoś z Twoich bliskich, zdecyduj się na spokojną rozmowę, w której wyrazisz swój dyskomfort. Pomocna może być terapia, która poprawi wasze relacje — na to jednak muszą zgodzić się obie strony.

Komentarze

Komentarze