Jak zatrzymać ciepło w domu? Oto kilka prostych sposobów!
Każdy z nas chce, żeby w jego domu było… ciepło. Są osoby, które już w październiku czekają z przerażeniem na swoje rachunki za ogrzewanie zimą.
Jak zatrzymać ciepło?
Oczywiście, można popijać melisę przy kaloryferze i próbować się uspokoić, ale są ciekawsze sposoby na to, jak zatrzymać ciepło w domu bez płacenia gigantycznych sum. Kluczem do zrozumienia tych rad jest obserwacja, że tracimy znacznie więcej ciepła przez oddawanie ciepła otaczającym nas przedmiotom niż przez konwekcję powietrza, o co wciąż walczymy ratując się działaniem piecyków.
Dlatego pamiętaj, aby zasłonić firanki lub rolety na noc
W czasie dnia w pokoju może być przyjemnie ciepło, kiedy okna są odsłonięte, jednak nocą oddają one znaczną część ciepła. Ich temperatura może spaść nawet do 7°C w zimną noc. Według badań, podobny spadek temperatury może być porównany do straty energii w wysokości 50-100 watów na metr kwadratowy. Najlepiej zapobiegać tej utracie przez zasłanianie okna po zmierzchu. Uzyskujemy dodatkową barierę chroniącą przed utratą ciepła, mogącą zagwarantować niski spadek temperatury w pokoju.
Obrazy też stanowią dodatkową osłonę przed zimnem
Jeżeli rozważasz pozbycie się obrazu lub plakatu wiszącego na ścianie, pamiętaj, że one także stanowią dodatkową osłonę przed zimnem promieniującym z zewnątrz. Lustra, ramki i inne ozdoby mogą zapewnić drobną redukcję straty energii (o około 25%). Najlepszym izolatorem są jednak szafki z książkami. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie stoją zarówno regały, jak i meble, przy których spędzamy najwięcej czasu, np. biurko. To, czy jest nam ciepło, często zależy od miejsca w domu, w którym się znajdujemy.
Ustawienie biurka
Im bliżej ścian działowych, wewnętrznych, tym bardziej przyjazne warunki dla naszego zdrowia. Plusem ustawienia naszego biurka przy ścianie zewnętrznej może być oczywiście odprężający widok przez okno podczas pracy, jednak w krótkim czasie nasze stopy zaczną marznąć. Aby zredukować ten efekt dobrze jest przestawić biurko do jednej ze ścian działowych.
Drzwi wejściowe do domu
Aby zakończyć w solidny sposób nasze przygotowania, trzeba zwrócić uwagę na drzwi wejściowe do domu. Są one bardzo miernymi barierami przed zimnem, zawsze mają niską temperaturę oraz kiedy są źle zabezpieczone mogą być przyczyną przeciągów w domu. Okrycie ich dookoła oraz szczelin pod innymi drzwiami ręcznikiem lub grubo tkaną kurtyną drzwiową może uchronić przed gwałtownymi spadkami temperatury nawet do 15°C.
Czytaj też: Jak zadbać o CERĘ ZIMĄ, aby uniknąć PIERWSZYCH ZMARSZCZEK? Sprawdź!
Źródło: The Conversation/Daily Mail
Zdjęcie: Pixabay