Czym jest połóg? Odczarowujemy temat o którym się nie mówi
Połóg to ciężki etap dla kobiety, który rozpoczyna się po narodzinach dziecka i trwa przez kilka tygodni. W tym czasie następuje szereg zmian w kobiecym organizmie. Wpływają one na stan emocjonalny i fizyczny.
Czym jest połóg?
Moment zajścia w ciąże, wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi. Po porodzie, organizm kobiety, ponownie przechodzi swoistą rewolucję. Stan ten jest na tyle wyjątkowy, że wpływa na emocje młodej mamy, ale także na jej ciało. Dodatkowo, połóg wkracza w życie, razem z nową rolą – bycie mamą. Jest to dla kobiety nowy etap obowiązków, który może dać w kość. W skutek nagłego spadku progesteronu i estrogenu, następuje szereg zmian wpływających na kobietę. Jest to trudny czas dla świeżo upieczonej mamy.
Następujące zmiany
Po narodzinach dziecka możesz zaobserwować u siebie bóle brzucha. To znak, że rozpoczyna się obkurczanie i oczyszczanie macicy, poprzez wydalanie odchodów połogowych. Nie znaczy to jednak, że macica obkurczy się do dawnych rozmiarów. To samo dotyczy szyjki macicy. Dlatego uważa się, że kolejne porody są mniej bolesne od pierwszego. Dla kobiet, połóg oznacza okres laktacji, bądź walkę o jej wywołanie. Jest to powód dodatkowego stresu – ból brodawek, karmienie co kilka godzin, bądź walka o każdą krople mleka. Inne dolegliwości w połogu to: trudności z wypróżnieniem, nietrzymanie moczu, nadmierna potliwość. Jest to także czas gojenia się ran poporodowych, którym często towarzyszy ból. Dodatkową frustrację może dostarczyć wygląd ciała – ono także potrzebuje czasu, aby wrócić do dawnej formy, zwłaszcza brzuch.
Długość połogu
Ile trwa połóg? Przyjmuje się, że trwa on 6 tygodni. Jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że po upływie tego czasu, organizm kobiety wróci do normy. Składa się na to wiele indywidualnych czynników. Ważne jest, aby w okresie połogu dać sobie czas na regenerację. Najtrudniejsze są pierwsze dni po porodzie, kiedy to następuje spadek hormonów. To wpływa na gwałtownie pogorszenie nastroju. Ponadto, ciało jest obolałe, a my musimy zmagać się z nowymi wyzwaniami.
Baby blues
Niektóre kobiety, w trakcie porodu doświadcza wiele silnych i trudnych emocji, z którymi ciężko sobie poradzić. Stan ten, utrzymuje się po narodzinach. Taki smutek poporodowy, określa się jako baby blues. Nie myl tego z depresją poporodową. Baby blues mija samoczynnie po kilku (najczęściej dwóch) tygodniach i nie wymaga pomocy psychologa. Charakteryzuje się on: huśtawką emocjonalną, osłabieniem, sennością. Stres związany z nową rolą, może nas przytłoczyć, dlatego wiele mam tęskni za czasem ciąży. Jeśli objawy te nie miną po pływie około 14 dni, koniecznie poproś o pomoc specjalisty – smutek ten, może się przeradzać w depresję poporodową, która często wymaga sięgnięcia do farmakologii.
Niepokojące objawy
Mimo, że połóg to szereg dolegliwości, to nie każda z nich jest naturalna dla tego okresu. Gorączka, obfite krwawienie, intensywne bóle brzucha – tych objawów nie wolno Ci bagatelizować. Pamiętaj, że jesteś równie ważna co nowo narodzony członek rodziny. W niektórych przypadkach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby uniknąć powikłań poporodowych. Twój lekarz prowadzący, odpowiednio przeprowadzi Cię przez każdy etap ciąży, porodu i połogu.