Często sięgasz po tabletki? Zobacz, czym nie należy popijać leków
Czy przyjmując tabletki na stałe bądź tylko doraźnie mamy świadomość jak prawidłowo powinno się je popijać? Niestety ulotka farmaceutyczna nie udostępnia treści na temat jakimi konkretnie płynami należy popijać leki.
Oczywiście żadnej tabletki nie można mieszać z alkoholem. Najbardziej wskazana do popijania leków jest przegotowana woda, może też być letnia. Średnio i wysokozmineralizowana woda ze względu na zawartość składników mineralnych wpływa z opóźnieniem na jakość wchłaniania się substancji aktywnych leków.
Absolutnie nie popijaj leków:
Mlekiem– mleko hamuje wchłanianie się leków, ponieważ zawiera wapń przekształcający się w związki nierozpuszczalne. Należy zrobić minimum 2 godziny przerwy od spożywania produktów mlecznych( kefir, jogur)
Kawą i herbatą– herbata osłabia wchłanianie żelaza, zaś znajdująca się w kawie kofeina i metyloksantyny utrudniają przyswajanie substancji aktywnych z leków. Kofeina może zwiększyć działanie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny) – należy zastosować minimum 2 godzinny odstęp między zażyciem leku, a wypiciem kawy
Sokami owocowymi (zwłaszcza sok grejpfrutowy). Sok z grejpfruta zawiera naringinę – składnik który paraliżuje pracę enzymów w ścianie jelit, które są odpowiedzialne za metabolizm leków. Podobne działanie mają soki z: pomelo, limonki, pomarańczy.
Ziołami- ziołowe napary utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają wchłanianie niektórych substancji leczniczych.
Tak więc jeśli dopiero zażyłeś chociażby tabletkę przeciwbólową i nie przynosi ona Tobie ulgi, warto zastanowić się czym ją właśnie popiłeś.
Żródło:superpiekna.pl , pixabay