Kalendarz szczepień dziecka – kiedy szczepić, przeciw jakiej chorobie i ile to kosztuje?

W portalu mfind.pl znajdziemy obszerny raport o szczepieniach. Mimo kontrowersji, jakie budzą ostatnio szczepienia i mimo nasilonych ruchów antyszczepionkowych, stanowisko WHO jest jednoznaczne: należy szczepić.

 

Są choroby, których nie da się uniknąć. Sezonowe infekcje wirusowe dają w kość, ale wyleczone nie powodują poważniejszych skutków. Kolki, trzydniówki, pokrzywki – to trzeba przetrzymać, ale można ochronić dziecko przed poważniejszymi chorobami. W jaki sposób?

Przede wszystkim karmienie piersią

Najdoskonalszym wsparciem dla odporności dziecka jest karmienie piersią. Mleko matki zawiera przeciwciała, które tworzą barierę ochronną dla wirusów i bakterii. Zawsze wyobrażałam ją sobie jako znane z filmów science-fiction pole siłowe, kopułę nie do przebicia. Warto karmić piersią i to jak najdłużej.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podkreśla z całą odpowiedzialnością, że karmienie piersią zmniejsza śmiertelność dzieci i przynosi korzyści dla zdrowia także w dorosłości. Karmienie piersią przede wszystkim zmniejsza ryzyko:

 • infekcji układu pokarmowego, ucha środkowego, układu moczowego i dróg oddechowych,
 • hospitalizacji dziecka w pierwszym roku życia,
 • rozwoju otyłości i cukrzycy typu 1 i typu 2,
 • nagłej śmierci łóżeczkowej, białaczki limfatycznej i szpikowej,
 • ciężkich powikłań, takich jak martwicze zapalenie jelit czy posocznica (SEPSA) – w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.

Karmienie piersią chroni także matkę, zmniejszając ryzyko raka piersi i raka jajników

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Rozwój medycyny i farmakologii umożliwił stworzenie szczepionek zabezpieczających przed groźnymi chorobami, które niegdyś dziesiątkowały populację. WHO rekomenduje stosowanie szczepionek i podaje, że pozwalają one ocalić rocznie 2-3 miliony ludzi, którzy zmarliby na błonicę (dyfteryt), tężec, krztusiec i odrę.

Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia dziecka:


Dwie pierwsze wymienione szczepionki (przeciwko WZW B i gruźlicy) dziecko otrzymuje przed opuszczeniem oddziału porodowego. Te oraz kolejne szczepienia (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Hib) są dostępne za darmo, chyba że zdecydujemy się na szczepionkę skojarzoną – 5w1. W jednej strzykawce znajdują się szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Hib. Szczepionka 5w1 to koszt ok. 145 zł. W pierwszym roku życia dziecko otrzymuje 4 dawki tej szczepionki, co oznacza wydatek 580 zł. Wybierając szczepionkę 6w1, jednocześnie szczepimy dziecko przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib i WZW B, za jedną dawkę zapłacimy ok. 190 zł. Trzy dawki to koszt 570 zł.

Kalendarz szczepień obowiązkowych dziecka to jedno. Istnieje także lista szczepień zalecanych.

Szczepienia zalecane w pierwszym roku życia dziecka kosztują łącznie ok. 2100 zł.

 • Szczepienie przeciwko rotawirusom. Rotawirusy są szczególnie niebezpiecznie dla niemowląt, bo te szybko się odwadniają. Atak rotawirusów najczęściej kończy się pobytem w szpitalu. Podawana doustnie szczepionka przeciw rotawirusom kosztuje ok. 340 zł, w pierwszym roku życia podaje się trzy dawki (pierwsza dawka najlepiej przed ukończeniem 12. tygodnia życia) lub dwie dawki, w zależności od wybranej szczepionki.
 • Szczepienie przeciwko pneumokokom (można szczepić od 2. miesiąca życia) – dotyczy dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 roku. Koszt to ok. 230-260 zł za dawkę. W pierwszym roku życia należy zaaplikować małemu pacjentowi dwie dawki.
 • Szczepienie przeciwko meningokokom. Meningokoki to bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę. Szczepionka przeciw meningokokom to koszt ok. 170 zł, potrzebne są trzy dawki. Szczepionkę podaje się od 2. miesiąca życia.
 • Szczepienie przeciwko grypie. Jeśli to pierwsze w życiu szczepienie przeciwko grypie, to podać należy dwie dawki w odstępie 1 miesiąca. Szczepi się dzieci od 6. miesiąca życia, kosztuje od 30 do 60 zł, w zależności od szczepionki.

Szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia dziecka:

Jeśli w pierwszym roku życia dziecka zdecydowaliśmy się na szczepionkę skojarzoną 5w1, należy kontynuować szczepienia tym preparatem. Jedna dawka tej szczepionki to koszt ok. 145 zł. Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) jest bezpłatna.

Szczepienia zalecane w drugim roku życia będą kosztowały ok. 790 zł

 • Szczepienie przeciwko ospie wietrznej – dwie dawki podaje się między 12. a 18. miesiącem życia. Koszt: 220 zł za dawkę. Szczepienie jest bezpłatne dla dzieci uczęszczających do żłobka lub klubu malucha, ale nie do przedszkola.
 • Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), potocznie zwanemu „chorobą brudnych rak”. Szczepi się dziecko po 12. miesiącu życia, podaje dwie dawki. Koszt jednej to ok. 145 zł.
 • Szczepienie przeciwko grypie należy powtarzać co roku. Kosztuje od 30 do 60 zł, w zależności od szczepionki.

Kolejne, przypominające dawki szczepień obowiązkowych podaje się w szóstym roku życia – są to szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. W 10. roku życia szczepi się kolejną dawką przeciw odrze, śwince, różyczce, w 14. przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi. Ostatnią dawkę szczepienia przypominającego podaje się po ukończeniu 18. roku życia.

Coraz więcej Polaków decyduje się na indywidualne i rodzinne pakiety medyczne, ponieważ gwarantują one krótki czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Dotyczy to również wizyt u pediatry w związku ze szczepieniami. Taka wizyta jest w cenie pakietu, a dodatkowo, w zależności od wybranego pakietu, za szczepienia zapłacimy mniej.

Więcej w portalu mfind.pl

DS, fot. pixabay.com

Komentarze

Komentarze