Masz zmiany skórne? Sprawdź, których nie wolno lekceważyć!
Często bagatelizujemy zmiany skórne – pieprzyki i przebarwienia, które nierzadko sygnalizują rozpoczynająca się chorobę. Niezwykle ważna jest obserwacja własnego ciała, by jak najszybciej zapobiec przykrym schorzeniom. Jakich zmian skórnych nie wolno lekceważyć?
Pieprzyki
Pieprzyki często pojawiają się na skórze – każdy z nas ma przynajmniej jednego z nich. Mogą być niewielkie i mało widoczne lub większe i ciemniejsze. Nie powinno się lekceważyć pieprzyków, wokół których pojawiły się widoczne zgrubienia i zaczerwienienia, o asymetrycznych kształtach i nieregularnych barwach. Swędzenie skóry wokół znamienia i krwawienie również powinno być skonsultowane z lekarzem. Warto zwrócić uwagę na barwę pieprzyków – niepokojące powinny być te o nierównomiernej barwie.
Przebarwienia
Przebarwienia skórne najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się wskutek stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub przy zaburzeniach hormonalnych. Przebarwienia mają różne kształty i znacznie różnią się od naturalnego koloru skóry. W przypadku nawracających przebarwień warto skonsultować się z dermatologiem. Innymi niepokojącymi znamionami są brunatne przebarwienia, które pojawiają się w okolicy zgięć łokciowych i kolanowych, pachwin lub na karku – mogą symbolizować wiele chorób. W przypadku ogólnego ściemnienia skóry również należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw problemów cukrzycowych.
Zmiany na błonach śluzowych
Nie wolno lekceważyć także bolesnych zmian pęcherzowo-nadżerkowych na wargach, języku, dziąsłach, policzkach lub spojówkach, ponieważ mogą to być objawy alergii lub ciężkich chorób.
Sina skóra
Sina skóra w przypadku kiedy jest nam zimno, nie powinna niepokoić – jest to objaw wychłodzenia organizmu, kiedy obkurczają się naczynia krwionośne. Problem pojawia się, kiedy jest ciepło, a skóra jest sina – może wskazywać to na niewydolność krążenia i niedostateczne natlenienie krwi w płucach. Objawami sinicy obwodowej są siniejące ręce, stopy i skóra pod paznokciami. W tym przypadku również należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Swędząca skóra
Przewlekły świąd skóry może być pierwszym objawem rozwijających się schorzeń. Może mieć związek z rozwijającymi się chorobami układu nerwowego lub z białaczką. Inną przyczyną świądu skóry jest cukrzyca. Uporczywe swędzenie może być także objawem chorób wątroby. Często sygnalizuje także choroby na tle hormonalnym. Jeśli świąd skóry nie ustępuje, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz również: Czy niedokrwistość może być niebezpieczna? Objawy ANEMII