5 ćwiczeń na koncentracje dla dziecka

Wiele dzieci ma problem z koncentracją uwagi. Są impulsywne i bardzo energiczne. Jest to swoisty znak naszych czasów. Dzieci są przebodźcowane. Jak zatem ćwiczyć koncentracje u dzieci? Przedstawiamy 5 sposobów!

https://pl.freepik.com/

Skąd bierze się problem?

Trudności z koncentracją uwydatniają się w momencie rozpoczęcia edukacji. Rodzice zauważają, że ich dziecko ma problem ze skupieniem się na zadaniu, bądź ma problem  z pracą domową, ponieważ wszystko dookoła wydaje się ciekawsze. Ta przypadłość może mieć różne formy:

– wolne tempo pracy,

-nieuwaga,

– rozkojarzenie,

-zniechęcenie.

Zanim zaczniesz wdrażać plan dokonywania zmian, najpierw określ przyczynę kłopotów z koncentracją. Do najważniejszych przyczyn należą:

– zła sytuacja rodzinna,

-przemiany społeczne,

-słaba motywacja,

-ograniczone zdolności intelektualne,

– ADHD,

-niedobór magnezu.

Trudności ze skupieniem uwagi, utrudniają dziecku edukację, a w konsekwencji może zaburzyć prawidłowy rozwój umysłowy. Jako rodzic powinieneś pomóc dziecku, poprzez ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że zmiany wymagają czasu. Uzbrój się zatem w cierpliwość.

Ćwiczenie pamięci i koncentracji

Koncentracja i dobra pamięć, to cechy które wykorzystujemy na każdym etapie życia. Zatem warto stymulować ten obszar już od najmłodszych lat. Nauka poprzez zabawę to najlepsze rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Wspólne czytanie

Czytając dziecku książkę, poproś go o pomoc. Niech śledzi palcem poszczególne linijki, pokazując Ci, w jakim miejscu lektury aktualnie jesteś.

Rysowanie obiema rękoma

To bardzo skuteczne ćwiczenie na koncentrację. Rysując obiema rękoma, pobudza się obie półkule mózgu.

Puzzle, krzyżówki, rebusy

To bardzo popularne i przyjemne ćwiczenie. Działa ono wielopłaszczyznowo – pobudza myślenie i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koordynację wzrokowo – ruchową.

Memory

Jednocześnie świetny trening pamięci, ale także wspaniała zabawa dla całej rodziny. Na pewno znasz tę grę. Polega ona na zapamiętywaniu pary odwróconych obrazków. Ten, kto zbierze ich najwięcej – wygrywa.

Wyraz na ostatnią literę poprzedniego słowa

Podaj dziecku wyraz i poproś, aby wymyśliło kolejny, który zaczyna się na ostatnią literę Twojego słowa. Np., Stół – Łza –Arbuz – Zbroja..itd.  To zdanie ćwiczy nie tylko pamięć i koncentrację, ale także rozwija sprawność językową i wyobraźnię dziecka.

Pamiętaj, że zaczynając przygodę z ćwiczeniami, musisz być cierpliwa. Ustal reguły, których będziecie konsekwentnie i systematycznie przestrzegać.

 

Komentarze

Komentarze