Skąd się biorą problemy skórne zimą? Jak im zaradzić?

Zima to okres, w którym bardzo łatwo o wszelkie podrażnienia skóry. Na nasilone problemy skórne wpływa wtedy wiele czynników. Są to zarówno warunki pogodowe jak, i czynniki wynikające z nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. Skąd biorą się problemy skórne zimą i jak im zaradzić?

unsplash.com

Warunki pogodowe

Zimowe warunki pogodowe narażają skórę na szereg niepożądanych dolegliwości. Działanie mrozu i chłodnego wiatru niekorzystnie wpływają na barierę naskórkową, która stanowi ochronę dla struktur wewnętrznych. Skóra staje się mniej elastyczna i jest bardziej narażona na pękanie. Osoby o cerze suchej mogą skarżyć się na znaczne pogorszenie się stanu swojej cery, ponieważ zimą może dochodzić do niskiego stanu jej nawodnienia. Również cera naczynkowa wymaga zimą szczególnej troski, ponieważ źle znosi niskie temperatury i mróz. U osób zmagających się z trądzikiem, niska temperatura może przyczynić się do nasilenia  problemu. Także w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, dermatolodzy zauważyli nawracanie tej przypadłości w sezonie jesienno-zimowym, wskutek nasilania się drożdżaków tego gatunku, co znacznie pogłębia zmiany chorobowe.

Nadmierne nagrzewanie pomieszczeń

Wskutek przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, można zauważyć znaczne przesuszenie się skóry. Centralne ogrzewanie wyciąga wilgoć ze skóry i wysusza powietrze. Gdy skóra jest nadmiernie przesuszona, dużo gorzej radzi sobie z atakiem różnych bakterii i alergenów.

Zbyt ciepłe kąpiele

Gdy temperatura jest na minusie, dobrą opcją wydaje się gorąca, relaksacyjna kąpiel. Niestety, długie przebywanie w gorącej wodzie nie wpływa korzystnie na stan skóry, ponieważ może ją bardzo wysuszyć. Gorącymi prysznicami i kąpielami rozgrzewamy ciało, jednocześnie pozbawiając skórę wilgotności.

Jak dbać o skórę zimą?

  • Stosuj kremy, które zawierają składniki wiążące cząsteczki wody w naskórku np. z kwasem hialuronowym.
  • Warto również stosować kosmetyki zawierające oleje np. ze słodkich migdałów lub olej z awokado. Zabezpieczają one skórę przed szkodliwym działaniem zimna, a dodatkowo działają kojąco na podrażnienia.
  • Stosuj kremy z filtrem. Promienie słoneczne działają na skórę cały rok.
  • Do mycia skóry twarzy używaj łagodnych produktów, które zawierają dużą ilość składników nawilżających.
  • Nie noś kilku warstw ubrań. Wybieraj ubrania z tkanin, które umożliwiają skórze oddychanie.
  • Uważaj na zbyt wysoką temperaturę pomieszczeń. Najlepiej obniżyć temperaturę o kilka stopni i często wietrzyć pomieszczenie.
  • Unikaj gorących kąpieli. Stosuj szybkie prysznice w letniej wodzie.
  • Po kąpieli lub prysznicu nakładaj na skórę balsam nawilżający. Regularne stosowanie wzmocni odporność skóry na przesuszenia.
  • Pij dużo wody i dostarczaj skórze odpowiednich witamin i minerałów. Dołącz do diety suplementy bogate w witaminę C, a także produkty takie jak orzechy, nasiona, herbata matcha, awokado i tran.

 

Źródło: food-forum.pl/

Komentarze

Komentarze