ZAKAZANE imiona. Tak NIE NAZWIESZ swojego dziecka

Wybór imienia dla dziecka to trudna decyzja każdego rodzica, który oczekuje na jego przyjście na świat. Niektórzy decydują się na te tradycyjne, inni szukają takich, dzięki którym dziecko będzie wyjątkowe i oryginalne. Bywa, że rodzice puszczają wodze fantazji i nazywają dziecko na cześć nazw miejscowości albo firm. Tak było w przypadku chłopca, któremu rodzice nadali imię Jeronimo-Martins. Co ciekawe, w kilku państwach na świecie istnieją listy obejmujące zakazane imiona. Które się na niej znajdują?

Islandia
Mieszkańcy tego kraju mogą wybierać jedynie spośród imion znajdujących się na liście Krajowego Rejestru Osób. Obejmuje on ok. 1800 pozycji dla kobiet i mężczyzn. Jeśli żadna z propozycji nie przypadnie im do gustu i zechcą nadać dziecku imię spoza tej listy, będą musieli zapłacić. Tutaj też jest zastrzeżenie — nie może być to imię pozbawione znaków charakterystycznych dla języka islandzkiego.

Meksyk
W jednym z meksykańskich stanów, a mianowicie w Sonorze, nie można nazwać dzieci takimi imionami jak Facebook, Batman, James Bond i RoboCop.

Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje zasada, która mówi o tym, że imię dziecka nie może nasuwać na myśl złych skojarzeń i narażać go na nieprzyjemne reakcje. Podobno kilka rodzin musiało zmienić już nadane imię, ponieważ miało ono negatywne konotacje. Chodzi o Adolfa Hitlera i Osamę bin Ladena.

Francja
W tym kraju pewni rodzice chcieli nazwać córkę Nutella. Władze Francji nie wyraziły jednak na to zgody, ponieważ stwierdzili, że to imię jest krzywdzące dla dziecka. Ostatecznie dziewczynkę nazwano Ella. Inny przypadek to Fraise. Z języka francuskiego słowo to oznacza truskawka. Władze odrzuciły wniosek rodziców, którzy potem zdecydowali się nazwać dziecko Fraisine.

Polska
W 2006 r. powstała lista imiona zakazanych. Obejmuje ona pozycje, których nie poleca Rada Języka Polskiego. Obejmuje ona takie imiona jak:

Abbadon,
Akaina,
Alexander,
Alma,
Andrzelika,
Ardena,
Arkhan,
Bastian,
Benjamin,
Bhakti,
Boromir,
Brian,
Carmen i Carmena,
Chiara,
Clea,
Cynthia,
Dajana,
Emaus,
Ewan,
Herrada,
Jaila,
Joshua,
Julka,
Karla,
Klea,
Krystina,
Kuba jako imię żeńskie,
Lester,
Lilith,
Lorina,
Majka,
Malta,
Martin,
Martyn,
Maxymilian,
Maya,
Merlin,
Montezuma,
Morena,
Natasha,
Nicol (żeńskie),
Nicole (żeńskie),
Nika,
Nikol (żeńskie i męskie),
Nikola (męskie),
Ole,
Opieniek,
Pacyfik,
Pakita,
Poziomka,
Radek,
Rener,
Ricardo,
Sofia,
Tea,
Teonika,
Tonia,
Tupak,
Una,
Unka,
Veronika,
Victoria,
Violeta i Violetta,
Wilga,
Wilk,
William,
Xymena.

Warto jednak pamiętać, że RJP jedynie opiniuje, a nie zakazuje nadawania konkretnych imion. Ta decyzja należy do kierownika USC.

Źródło: rjp.pan.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze