KONIECZNIE PRZECZYTAJ! Czy ćwiczenia mogą zaburzać laktacje?
Wiemy już, że ćwiczenia w czasie ciąży mają wiele zalet dla mamy i dziecka. Nie powinnyśmy więc przerywać ich po porodzie. Wiele matek karmiących piersią zastanawia się, czy ćwiczenia fizyczne mogą powodować problemy z laktacją ?
Po porodzie lekarz lub położna daje Ci zielone światło, by wznowić normalne czynności z przed zajścia w ciążę około 4-6 tygodni po porodzie. Należą do nich: kąpiele w wannie, uprawianie seksu i ćwiczenia fizyczne. Zdrowy rozsądek przeważa, gdy chodzi o powrót do ćwiczeń, a większość lekarzy zaleca stopniowy powrót do aktywności.
Matki karmiące piersią mogą martwić się, że ćwiczenia mogą być problematyczne. Niektórym powiedziano, że ćwiczenia są zbyt niewygodne i powodują zbyt duży ból piersi, podczas gdy inne słyszały, że smak mleka będzie kwaśny dla ich dziecka, a nawet zmniejszy lub zatrzyma laktacje. Na szczęście te obawy są w większości bezpodstawne!
Prawdą jest, że intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie, mogą być niewygodne. Jeśli kobieta nie karmi w ciągu czterech godzin, jej piersi są bardzo pełne. Aby sobie z tym poradzić, spróbuj nakarmić lub odciągnąć pokarm tuż przed treningiem. Wspierający, dobrze dopasowany stanik jest absolutną koniecznością, choć czasem znalezienie odpowiedniego jest dużym wyzwaniem.
Jeśli chodzi o kwaśny smak mleka po treningu, wynika on z faktu, że ćwiczenia zwiększają poziom kwasu mlekowego w naszym krwioobiegu. Prawdą jest, że poziom kwasu wzrasta również w mleku matki, ale dzieje się tak tylko przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Poza tym kwas mlekowy wchłania się dość szybko, dlatego nie jest to powód do rezygnacji z ćwiczeń.
Na szczęście zbilansowane treningi nie maja wpływu na laktacje. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu, pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Dieta powinna być wystarczająco kaloryczna, bogata w warzywa i owoce. Ponadto unikaj ćwiczeń ekstremalnych i nie zapominaj, że ćwiczenia powinny sprawiać Ci przyjemność!
Należy pamiętać, że kobiety ćwiczące są zdrowsze i dotyczy to również matek karmiących piersią! Karmienie piersią naturalnie zmniejsza zapasy wapnia w kościach kobiety, natomiast badania wykazały, że regularny trening podczas karmienia piersią zatrzymuje więcej wapnia w kościach. Dlatego też ćwicz! Z korzyścią dla twojego serca, twojej talii, kości, a nawet twojego nastroju – ćwiczenia i karmienie piersią z pewnością mogą istnieć razem bezpiecznie.
DB
Źródło: bundoo.com
fOT. SHUTTERSTOCK.COM