Kiedy mogę powiedzieć, jaki mój maluch ma naprawdę kolor oczu?
To naturalne, że rodzice chcą wiedzieć, jakiego koloru oczy będą mieć ich nowonarodzone dzieci. Niestety natura nie jest tak przychylna ciekawskim. Bardzo często zdarza się, że końcowy kolor oczu dziecka będzie zupełnie inny niż kolor oczu, z którym się urodzi. Mogą minąć miesiące, a nawet cały rok, nim niemowlę będzie mogło wyrazić swój stały kolor oczu.
Większość dzieci ma dość nieokreślone oczy, gdy się rodzą. Najczęściej są w odcieniach szarości, do szaroniebieskich, niebiesko-czarnych, aż do ciemnobłękitnych. Ponieważ źrenica zawsze jest czarna, to, co faktycznie widzisz, to kolor tęczówki Twojego dziecka lub pierścień mięśniowy, który otacza źrenicę i kontroluje ilość światła, które dostaje się do oczu. Podobnie jak skóra i włosy, kolor tęczówki jest ostatecznie określony przez białko zwane melaniną. Im więcej melaniny wytwarza oko Twojego dziecka, tym ciemniejsze będą jego oczy. U noworodków komórki wytwarzające melaninę (zwane melanocytami) nie są zbyt aktywne – tak jak wszystko inne, są wciąż nowe i przyzwyczajają się do samodzielnej pracy.
Gdy Twoje dziecko wyjdzie z okresu noworodkowego, melanocyty zaczną wytwarzać melaninę, co spowoduje zmianę koloru skóry, zmianę koloru włosów i wreszcie, zmieniając kolor oczu. Ale bądź cierpliwa! Jest to powolny proces i może zająć wiele miesięcy.
Chociaż kolor oczu noworodka może nie być od razu widoczny, oto kilka zasad dla niecierpliwych rodziców:
#Kolor oczu jest określany przez genetykę. Jeśli Ty i Twój mąż macie niebieskie oczy, a niebieskie oczy dominują w Waszej dalszej rodzinie, prawdopodobnie wasze dziecko również będzie miało niebieskie oczy. Dzieje się tak dlatego, że niebieskie oczy są uważane za „słabszą” lub recesywną cechę, więc dwaj niebieskoocy rodzice zazwyczaj przekazują swojemu dziecku tylko niebieskie oczy, co skutkuje niebieskookim dzieckiem. Tak samo, dwoje ciemnookich rodziców może mieć niebieskookie dziecko, jeśli każdy z rodziców ma recesywny gen, aby niebieskie oczy „ukrywały się” za dominującym ciemnym kolorem oczu, a oboje rodzice przekazują dziecku ten recesywny gen.
#W niektórych przypadkach Twoje dziecko może mieć różno – kolorowe oczy. Stan ten jest dość rzadki u ludzi i zwykle spowodowany stanem chorobowym. Lekarze nazywają go „heterochromią”. Zjawisko może być spowodowane zespołem genetycznym, takim jak zespół Waardenburga, lub przez urazy lub choroby, takie jak jaskra. Jeśli zauważysz, że oczy Twojego dziecka zmieniają się z czasem w różne kolory, powinnaś powiadomić lekarza swojego dziecka. W większości przypadków dziecko zostanie skierowane do okulisty w celu przeprowadzenia dokładnego badania oczu, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
DB
Źródło: bundoo.com
Foto: inamommysworld.com