Czym jest metoda BLW?

Nowoczesna metoda BLW, to karmienie, poprzez samodzielne jedzenie niemowlaka. Jest świetnym sposobem, na rozszerzenie diety i jednocześnie, nauką samodzielnego spożywania posiłków. W skrócie – bobas sam sięga po produkty, które mu odpowiadają.

https://pl.freepik.com/

Na czym polega BLW?

Baby Led Weaning – odstawienie od piersi przez dziecko, czyli skrót BLW. Możemy zacząć ją wprowadzać, gdy maluch zaczyna siadać i chwytać. Czyli mniej więcej w 6 miesiącu życia. Metoda ta, uczy dziecko samodzielności, ponieważ nie karmimy dziecka papkami, za pomocą łyżeczki. Sadzamy dziecko w krzesełku do karmienia i pozwalamy na zapoznanie z produktami. Najpierw warzywa, później owoce, i tak dalej według schematów rozszerzania diety. Dziecko wybiera sobie kawałek, poznaje je poprzez dotyk, zaczyna wkładać do buzi, następnie gryzie i połyka. Jeżeli jest taka potrzeba, możesz nadal dokarmiać dziecko mlekiem (swoim bądź modyfikowanym).

Zalety

Podstawową zaletą, jest fakt, że jedzenie nie jest udręką ani dla mamy, ani dla dziecka. Jest to czas zabawy i odkrywania nowych rzeczy – smaków, zapachów, kolorów. Dziecko samo decyduje, kiedy jest najedzone, dzięki czemu ma mniejsze szanse na otyłość, w późniejszych latach życia. Jest to także oszczędność czasu, ponieważ bobas szybciej zaczyna samodzielnie jeść i nie wymaga tak dużej uwagi jak niejadki.

Jak zacząć?

Zaczynamy od wprowadzenia warzyw i owoców, które tradycyjnie miksuje się na papkę: jabłko, banan, ziemniaki, marchewki. Później dochodzą kasze, ryż, makarony. Po  czasie dziecko samo chwyta za łyżeczkę, podpatrując domowników.
Dziecko, które jest karmione metodą BLW, już w wieku 1,5 roku, może już samodzielnie zjeść obiad. Zatem możesz z rodziną spokojnie zasiąść do posiłku, wiedząc, że Twój maluszek sam sobie poradzi. Dziecko ma naturalna potrzebę najedzenia się, zatem dzięki BLW będzie mogło najeść się do syta w swoim tempie.

Komentarze

Komentarze