Jak zadbać o dobrych przyjaciół dla swojego dziecka  

Jak możemy pomóc dzieciom nawiązywać przyjaźnie?
Może się wydawać, że niewiele możemy zrobić. W końcu nawiązywanie realcji to bardzo osobista sprawa. A jednak nie koniecznie, budowanie przyjaźni zależy od umiejętności emocjonalnych dziecka, umiejętności samoregulacji i kompetencji społecznych. Rodzice mogą odegrać ważną rolę w rozwoju tych cech. Na przykład, wiele dzieci ma problemy z nawiązywaniem więzi, ponieważ są nieśmiałe lub niespokojne. Jako rodzice, możemy pomóc im budować bliskość. Podobne, są dzieci, które walczą, ponieważ brakuje im odpowiedniej kontroli impulsów lub zachowują się w sposób, który antagonizuje innych.
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/siedzenie-granie-mlody-dziecinstwo-3662836/
Co robić, by dziecko nawiązywało dobre przyjaźnie 
Aby odnieść sukces, maluchy powinny uczyć się regulować własne, negatywne emocje, rozumieć emocje i perspektywy innych ludzi, okazywać współczucie i nieść pomoc potrzebującym. Potrzebują one też wiedzy z tego jak czuć się bezpiecznie i ufać innym ludziom, jak brać udział w rozmowie, być zdolnym do współpracy, negocjacji i kompromisu;
umieć przeprosić i zadośćuczynić. To jeszcze nie koniec listy maluchy powinny nabywać umiejętność wybaczania błędów innych ludzi, to z kolei pozwala im samym być mniej krytycznym wobec siebie.
Dzięki przyjaźniom dzieci i nastolatkowie ćwiczą umiejętności nawiązywania relacji, których będą używać przez całe życie.
Wielu osobom brakuje wielu cech z listy 
Dlaczego kiedy ktoś wchodzi w nieliczne silne przyjaźnie na całe życie, czasem tylko ta garstka osób może na nim polegać jak na nikim innym? Ta osoba nie potrafi, boi się poszerzać grono znajomych. A to tylko dlatego, że zabrakło jej jednej, dwóch cech mile widzianych na podium przy zwieraniu znajomości. Nigdy nie jest za późno. Coaching pozytywnych zmian można podzielić na proste kroki. I tak jak dzieci ćwiczą swoje umiejętności, aby doskonalić się w określonym sporcie, zdolności społeczne również podlegają regularnym ćwiczeniom. Kiedy dziecko bawi się z innymi, rozwija umiejętności, które pomagają mu w nawiązywaniu przyjaźni teraz i w przyszłości. Są to cechy takie jak dzielenie się, współpraca, słuchanie innych, radzenie sobie z nieporozumieniami i dostrzeganie opinii innych ludzi.
Jak uczyć dziecko
Na przykład Twoje dziecko może potrzebować negocjacji, bawiąc się z rodzeństwem i decydując, w co ma się bawić lub kto może używać konkretnej zabawki. Kiedy zdarzają się takie sytuacje, możesz opisać i wyjaśnić, co się dzieje i dlaczego. Na przykład możesz powiedzieć: „Wysłuchajcie się nawzajem, zanim zdecydujecie, w co się bawić, bo byłoby to bardzo pomocne”, lub „A co by było, gdybyście opowiedzieli historię, w której oboje zajmowaliście się zabawką?”
Mówienie i słuchanie są również ważnymi umiejętnościami w przyjaźni – na przykład okazywanie zainteresowania tym, co mówią inni, i zadawanie pytań. Rodzinne posiłki mogą być świetną okazją do naśladowania tych umiejętności i umożliwienia dziecku ich ćwiczenie. Zwyciężanie i przegrywanie to kolejna umiejętność, którą możesz wdrażać, a Twoje dziecko może nabywać tą zdolność podczas zajęć rodzinnych. Szczególnie dobre są do tego rodzinne gry planszowe.
Warto pamiętać, że wiele z tych umiejętności jest trudnych nawet dla dorosłych. Twoje dziecko wciąż się uczy i potrzebuje wielu okazji, aby ćwiczyć bycie dobrym przyjacielem.

Komentarze

Komentarze