Jak zbudować pewność siebie?

Poczucie własnej wartości i pokochanie własnego ja, to bardzo ważny, a zarazem trudny aspekt życia. Ciągła krytyka, koncentrowanie uwagi na niedoskonałościach i poczucie beznadziejności, prowadzi do braku samoakceptacji i braku motywacji. Jak zbudować pewność siebie?

https://pl.freepik.com/

Brak pewności siebie

Wierzymy w słowa, które ciągle ktoś nam powtarza. Na etapie dorastania, budujemy obraz własnej osoby.  Zostajemy oceniani przez otoczenie.  Dla niektórych, opinia innych jest bardzo istotna, zwłaszcza zdanie najbliższych osób. Jesteśmy podatni na oczekiwania innych wobec nas, a to może zrujnować naszą samoocenę. Zaczynamy się gubić, co skutkuje zaburzeniem pewności siebie.

Budowanie pewności siebie

Kluczem do sukcesu, jest zdobycie wiedzy o… samej sobie. Zadaj sobie pytanie, w czym jesteś dobra? Co w sobie lubisz? Co czyni Cię wyjątkową? Pewność siebie, to świadomość własnego JA. Przekonanie o swoich zaletach i umiejętnościach. Myśl o sobie i mów do siebie, tak jak do najbliższej Ci osoby. Nie zraniłabyś przyjaciółki, prawda? Więc nie rań też siebie! Życzliwe myślenie o samej sobie, to krok do samoakceptacji i fundament do pewności siebie.

3 punkty budowania wiary w siebie

  1. Otoczenie

Zerwij toksyczne znajomości. Otaczaj się ludźmi dla których Twoje zdanie jest ważne. Jeżeli czujesz się swobodnie w towarzystwie znajomych, to znaczy, że są to odpowiednie osoby. Szczere, wspierające i doceniającą Ciebie.

  1. Sposób poruszania

Tak, dobrze widzisz. Postawa i sposób poruszania się, mają wpływ na pewność siebie. Wysoko uniesiona głowa, uśmiech, proste plecy i pewny krok – to postawa osoby znającą swoją wartość.

  1. Rób to co lubisz i poszerzaj horyzonty

Masz hobby? Świetnie! Realizuj je, miej czas dla siebie i swoich pasji. Zdobywaj doświadczenie, ucz się, poszerzaj kompetencje. Rozwój osobisty ma ogromny wpływ na samoocenę. Dzięki realizowaniu siebie, Twoja pewność siebie poszybuje w górę!

 

Dodatkowo, możesz kupić książki psychologiczne, bądź udać się do eksperta, który pomoże Ci w walce o samą siebie. Pamiętaj, że pewność siebie, to nie arogancja i wywyższanie się nad innych. Nie zaprzątaj sobie głowy ‘co ludzie pomyślą’, idź swoją ścieżką. Jeśli Ty pokochasz i zaakceptujesz siebie, wtedy otoczenie odwzajemni się tym samym.

 

Komentarze

Komentarze