Jak zidentyfikować BEZOBJAWOWYCH nosicieli COVID-19? Odkryto NOWY sposób?

Niestety nie. Zdaniem naukowców, jedyną metodą określenia, czy dana osoba cierpi na COVID-19 jest wykonanie testu.

Tylko test

„Zidentyfikowanie bezobjawowych nosicieli koronawirusa można wykonać tylko za pomocą testów” – twierdzi doktor nauk medycznych, pulmonolog Aleksander Karabinenko.

Badacz wyjaśnił, że obecność zakażenia koronawirusem potwierdza się obecnością odpowiednich przeciwciał w ciele. Podkreślił, że nie można zidentyfikować zarażonej osoby „gołym okiem”, jeśli nie ma ona żadnych objawów.

Co należy wiedzieć o testach?

Testowanie pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2 to ważny warunek stopniowego znoszenia ograniczeń.

Czytaj też: Amerykańscy naukowcy ALARMUJĄ! Koronawirus przenosi się głównie PODCZAS…

Wykrywanie ostrej infekcji

Aby sprawdzić, czy ktoś jest obecnie zarażony i może zarazić także innych, zwykle stosuje się test oparty na metodzie reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Alternatywnie istnieją również tak zwane testy izotermicznej amplifikacji DNA, które jednak działają bardzo podobnie do testów PCR.

W obu przypadkach z gardła pacjenta pobiera się ślinę. Następnie pewną część materiału genetycznego – na przykład gen – namnaża się z próbki w wielu etapach. Na koniec stosuje się metodę biochemiczną (zwaną elektroforezą) przy pomocy żelu agarozowego, Ma ona na celu ustalenie, czy oczekiwany wirusowy materiał genetyczny był zawarty w próbce.

Jeśli materiał genetyczny zostanie znaleziony, pacjenta uważa się za zakaźnego. Jeśli jednak nie zostanie znaleziony, niekoniecznie oznacza to, że dana osoba nie jest zarażona. Nadal może być tak, że wirusów nie było w próbce, ale były obecne w innym miejscu w ciele.

Może to również wyjaśniać, dlaczego w indywidualnych przypadkach pacjenci z COVID-19, których uznano za wyleczonych, później mieli wynik pozytywny w testach PCR. Prawdopodobnie w tych przypadkach wirusy były obecne przez cały czas, ale nie zostały wykryte w teście przed ogłoszeniem powrotu pacjenta do zdrowia.

Czytaj też: Naukowcy: Koronawirus rozprzestrzenił się WCZEŚNIEJ niż przypuszczano! ZNAMY DATĘ!

Źródło: DW

Zdjęcie: Unsplash

Komentarze

Komentarze