JEŚLI KOCHASZ SWOJE DZIECI PRZECZYTAJ TO! Oznaki niskiej samooceny u dzieci.

Kochasz swoje dzieci całym sercem i bolesne jest patrzenie jak  zmagają się one z pokochaniem siebie. Niska samoocena u dzieci jest powszechna, co nie sprawia, że ​​jest ona mniej bolesna lub poważna. Dzieci cierpią z powodu niskiej samooceny z wielu powodów, od rówieśniczej przemocy do problemów emocjonalnych i wszystkiego co jest pomiędzy.

Kiedy dzieci zmagają się z niską samooceną, naturalne jest, że rodzice obwiniają siebie. Czy  dzieje się tak z powodu czegoś, co powiedziałaś? A może nie powiedziałaś? Czy czują, że ich nie kochasz? Odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest złożona, ale jeśli jesteś kochającym rodzicem, najprostsza odpowiedź brzmi: to nie Twoja wina.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko cierpi z powodu niskiej samooceny, musisz zwrócić uwagę na pewne oznaki. Gdy masz pewność, że samoocena jest problemem, szukaj profesjonalnej pomocy. Poradnictwo, mentor, a nawet pediatra dziecka mogą pomóc w zapewnieniu narzędzi, które pozwolą dziecku przejść przez ten trudny okres.

Problemy z zachowaniem – Zmiany w zachowaniu, takie jak złe zachowanie się, zastraszanie, mówienie (więcej niż uważasz, że jest normalne), cofanie się w dziecinne zachowania, złość lub bicie, to wszystko, na co należy zwracać uwagę. Znasz swoje dziecko najlepiej. Jeśli nie zachowuje się jak nie ono, czas dowiedzieć się dlaczego.

Negatywne komunikaty – Jedną z głównych oznak, że Twoje dziecko boryka się z niskim poczuciem własnej wartości, jest to, jak mówi o sobie. „Jestem zbyt głupi.” „Nigdy nie mogę zrobić niczego dobrze”. „Jestem brzydka.” „Nikt mnie nie lubi.” To tylko kilka przykładów negatywnego mówienia, które możesz usłyszeć od swojego dziecka. Jeśli tak, czas na interwencję. Chociaż Twoja pochwała jest dobra, nie zagłuszysz głosów w jego głowie. Musisz dowiedzieć się, skąd pochodzą.

Unikanie rówieśników – Ważne jest, aby Twoje dziecko miało przyjaciół, którzy kochają i akceptują je za to, kim jest. Posiadanie kręgu dobrych przyjaciół pomaga budować zaufanie i poczucie własnej wartości. Jednak niektórzy rówieśnicy Twojego dziecka nie pokochają ani nie zaakceptują ich, nawet jeśli twierdzą, że są przyjaciółmi. A Twoje dziecko może nie mieć siły, aby oderwać się od niewłaściwej grupy. Zamiast tego może pozwolić sobie na werbalne i / lub fizyczne znęcanie się. W rezultacie problemy z poczuciem własnej wartości mogą wynikać z obecności dzieci, które wywierają na nie negatywne wrażenie.

Kłopoty z krytyką – Konstruktywna krytyka jest zdrowa, a informacje zwrotne na temat poprawy są świetnym narzędziem do nauki. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje dziecko reaguje przesadnie na Twoje pomocne uwagi, lub jeśli przerazi się, gdy powiesz mu, że musi coś naprawić, może to być spowodowane tym, że już myśli źle o sobie.

Depresja – Niska samoocena i depresja często idą w parze. Jeśli Twoje dziecko nie czuje się dobrze, może zacząć wykazywać oznaki depresji. Może to obejmować poczucie beznadziejności, utratę zainteresowania codziennymi czynnościami, zmiany masy ciała, utratę apetytu, złość lub drażliwość, niezdolność do snu, nienawiść do samego siebie, problemy z koncentracją i niezwykłe zachowanie. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych symptomów, potraktuj go poważnie i szukaj pomocy. Depresja jest głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa, szczególnie wśród dzieci, które muszą jeszcze nauczyć się radzić sobie z emocjami w sposób skuteczny i bezpieczny.

DB

Źródło: justmommies.com

Komentarze

Komentarze