Mimo BOGACTWA chcą pobierać „500 Plus”. Powód SZOKUJE!
Prezydent Andrzej Duda zaapelował ostatnio do bogatych Polaków, aby nie pobierali świadczenia „500 Plus”. Niestety, niewielu z nich go posłuchało. Dlaczego?
Czy bogaci tego potrzebują?
Program „500 Plus” to ogromna pomoc dla wielu polskich rodzin, zwłaszcza tych ubogich i wielodzietnych. A co z tymi, którzy są lepiej sytuowani? Czy oni także powinni pobierać „500 Plus”, mimo iż świetnie zarabiają? Andrzej Duda gorąco ostatnio namawiał takie rodziny do niepobierania „500 Plus”.
W programie „Gość Wydarzeń”, prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał Dudę, czy na czas kryzysu spowodowanego pandemią, nie należałoby wyłączyć z programu „500 Plus” zamożne rodziny?
Andrzej Duda wykluczył taką możliwość, ale dodał, że będzie apelował do najbogatszych, żeby nie pobierali tego świadczenia.
Co na to sami zainteresowani?
Portal Money.pl zapytał Polaków za pośrednictwem panelu Ariadna, czy słyszeli o apelu prezydenta Dudy i co na ten temat myślą. Okazało się, że apel dotarł do połowy Polaków.
Czytaj też: Przez koronawirusa „500 plus” zostanie zawieszone NA 3 LATA? Fatalne informacje…
Wyniki badania
- na „tak” było 43 proc. badanych
- 43 proc. ankietowanych uważa, że to zły pomysł
- 15 proc. nie miało zdania na ten temat
Czytaj też: Andrzej Duda rozwiewa WSZELKIE wątpliwości dotyczące 500 Plus. Te pieniądze NIE…
Co z faktycznym działaniem?
- 79 proc. rodaków wcale nie zamierza dobrowolnie pozbawiać siebie takiego świadczenia
- pomysł dobrowolnej rezygnacji z pobierania 500+ rozważyłaby jedynie co dziesiąta osoba.
- zdecydowanie zrobiłoby to 4 proc. badanych
- odpowiedzi „raczej tak” udzieliło 6 proc. osób
Co to znaczy bogaty?
Wiele osób zastanawia się, czy zarabiając 6-8 tys. złotych na rodzinę, może się uznawać za „bogatych”, czy może bycie bogatym jest równoznaczne z zarobkami powyżej 10-15 tys. złotych?
Problem w tym, że wiele osób, które nawet są „stosunkowo bogate” uważa, że nie są na tyle bogate, by dobrowolne rezygnować z „500 Plus”.
„Nic dziwnego, że 80 proc. osób nie zamierzałoby zrezygnować z dobrowolnego pobierania świadczenia 500+, skoro ta właśnie grupa nie czuje się wcale bogata. Polska jest krajem na dorobku, niewiele osób może faktycznie powiedzieć, że 500 złotych miesięcznie – czyli 6 tysięcy rocznie – nic nie znaczy w ich finansach. Albo znaczy na tyle mało, że chętnie zrezygnuje z dostawania ich za darmo przez kilkanaście lat” – skomentował w rozmowie z Money.pl socjolog Hubert Gieliński.
Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przez portal Money.pl, gdyby najbogatsi zrzekliby się 500+, to kasa państwa zaoszczędziłaby na tym 6-8 miliardów złotych.
Czytaj też: „500 Plus” zostaje. Mimo to, Duda będzie NAMAWIAŁ do…
Źródło: Money.pl
Zdjęcia: Pexels