Nadchodzi zima! Uważaj na sezonowe zaburzenia afektywne!

Niedawno znów przesuwaliśmy wskazówki zegarów, dni stopniowo stają się coraz krótsze, więc z pewnością czujemy, że zbliża się zima. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą być podekscytowani zmianą sezonu, inni odczuwają silny niepokój.

Co to jest sezonowe zaburzenie afektywne?

W skrócie SAD, jest formą depresji, która zazwyczaj występuje w określonych porach roku. Dla wielu osób cierpiących na tę chorobę objawy mogą być szczególnie dotkliwe w miesiącach jesiennych i zimowych.

Objawy przypominają depresję, ale występują zwykle o określonej porze roku i obejmują:

Trwały niski nastrój;

Uczucia drażliwości, poczucia winy lub beznadziei;

Zmniejszenie energii, aktywności i motywacji;

Niska samoocena;

Utrata zainteresowania lub radości z działań;

Uczucie łzawienia, zestresowania lub lęku;

Wycofywanie się z sytuacji społecznych;

Zwiększony apetyt, szczególnie w przypadku żywności na bazie węglowodanów;

Uczucie letargu przez cały dzień i spanie więcej niż normalnie.

Nadal trwają badania nad konkretnymi przyczynami sezonowego zaburzenia afektywnego, choć obecnie główna teoria sugeruje, że jest ono związana ze zmniejszoną ekspozycją na światło słoneczne. Może to zakłócić nasz rytm dobowy lub wewnętrzny zegar biologiczny, który wykorzystuje światło słoneczne jako wskazówkę do kontrolowania naszego stanu snu i czuwania. Budzenie się przed wschodem słońca może oznaczać, że nasze ciała nie są zsynchronizowane z naszym harmonogramem, a to niedopasowanie ma prowadzić do objawów SAD.

Ponadto, serotonina, neuroprzekaźnik zaangażowany w nastrój, apetyt i sen, jest powiązany z depresją, a poziomy mogą być zmniejszone u osób cierpiących na SAD w odpowiedzi na słabe światło słoneczne. Badania przeprowadzone u pacjentów z SAD wykazały, że może to być spowodowane wzrostem poziomu transportera serotoniny. Transporter serotoniny przenosi serotoninę z mózgu i z powrotem do komórek nerwowych, gdzie aktywność serotoniny jest zmniejszona. Dlatego wzrost liczby transporterów serotoniny może prowadzić do zmniejszenia jej objawów, a co za tym idzie – depresji.

Witamina D może również odgrywać rolę w SAD, bowiem naszym głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne, a pełni ona rolę w różnych procesach mózgu. Jej niski poziom jest związany z depresją.

DB

Źródło: simplysupplements.co.uk

Foto: pixaby.com

Komentarze

Komentarze