Tym niemowlę może cię zaskoczyć! Sprawdź co wiesz o swoim maluszku.

Poznajesz swoje dziecko bez przerwy od momentu narodzin. Masz uczucie, że wiesz o nim wszystko. Niemowlę może cię jednak zaskoczyć swoimi zachowaniami. Przeczytaj kilka ciekawostek o zwyczajach maluszków.

 

Noworodek ciągle śpi

Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia mogą spać nawet dwadzieścia godzin na dobę. Średni czas snu maluszka to szesnaście godzin. Po narodzinach dzieci zwykle śpią w blokach dwugodzinnych a potem domagają się karmienia.

Po karmieniu zapełnia się pieluszka i czeka cię mycie. Następnie maluch ponownie zapada w sen.

Często się załatwia

Maluszek, który jest karmiony piersią załatwia się zapełnia pieluszkę nawet podczas każdego karmienia. Dlatego należy szczególnie dbać o pupę maluszka. Trzeba myć ją ciepłą wodą i smarować tłustym kremem.

Chce być przy piersi

Noworodki mają bardzo silną potrzebę ssania. Muszą pobudzić pierś mamy do produkcji pokarmu. Mleko jest bardzo dobrze przyswajane przez organizm dziecka, dlatego też maluch szybko robi się głodny. Przy tak intensywnym rozwoju częsta potrzeba jedzenia w ogóle nie dziwi. Do tego bliskość mamy uspokaja i daje ukojenie. Maluszki lubią „wisieć” na piersi lub ucinać sobie drzemki podczas jedzenia.

Uspokaja się na rękach

Niemowlak właściwie od zawsze przyzwyczajony jest do noszenia. Przyzwyczaił się już do kołysania w brzuchu mamy. Takie czynności pomagają mu zasnąć. Przytulane i kołysane niemowlę czuje się bezpieczne i kochane. Pomocna może okazać się chusta gdy ręce bolą od ciągłego noszenia.

Mocny chwyt

Za mocny chwyt maluszka odpowiedzialny jest odruch chwytny. Tę czynność malec trenował już w brzuchu mamy gdy chwytał za pępowinę. Odruch chwytny można zaobserwować od 4 miesiąca życia. Również stopy dziecka posiadają taki odruch.

Odruch Moro

Dziecko wyciąga rączki do przodu i potem je cofa? To odruch Moro. Występuje gdy dziecko zmienia położenie ciała lub słyszy głośny dźwięk. Zdarza się , że odruch Moro wybudza dzieci, gdy chcemy odłożyć je do łóżeczka. Należy pamiętać , by nie odkładać maluszka pleckami do posłania, ale od strony brzuszka lub bokiem.

Wysypka na buzi

Około trzeciego tygodnia może pojawić się trądzik niemowlęcy. Związany jest ze zmianami hormonalnymi w ciele dziecka. Pomoże przemywanie ciepłą wodą buzi dziecka.

Dokuczliwe kolki

Niestety kolki mogą pojawić się już w trzecim tygodniu życia. Kolki są zjawiskiem fizjologicznym, który jest związany z rozwojem układu pokarmowego.

Uśmiecha się

Maluszki mają bardzo bogatą mimikę. Jednak do 6 tygodnia życia robią to całkowicie nieświadomie

Przybiera na wadze

W pierwszym tygodniu życia dziecko przybiera 600 gram. Szybko zauważysz zmianę wagi, nosząc dziecko na rękach.

źródło: dzidziusiowo.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze