Ujawniono podobieństwo koronawirusa do… raka!

Naukowcy z University of California w San Francisco odkryli, że koronawirus SARS-CoV-2 stosuje tę samą strategię dystrybucji w organizmie, jak komórki rakowe. Może to oznaczać, że leki przeciwnowotworowe mogą pomóc poradzić sobie z COVID-19 – donosi „The Conversation”.

Jak atakuje koronawirus?

Naukowcy odkryli, że koronawirus wykorzystuje kinazy do wychwytywania komórek – enzymów, które katalizują przenoszenie grupy fosforanowej z jednej cząsteczki do drugiej, a tym samym zapewniają funkcjonowanie metabolizmu komórkowego. Eksperci stworzyli szczegółową mapę kinaz przyczyniających się do infekcji i zidentyfikowali istniejące leki przeciwnowotworowe, które zmieniają funkcje enzymów wykorzystywanych przez koronawirusa.

Wzrost guzów nowotworowych jest zapewniany przez niektóre typy kinaz, które stają się zbyt nadaktywne i prowadzą do niekontrolowanego namnażania komórek. Wirusy zmieniają także funkcję komórek, przekierowując ich metabolizm do syntezy białek wirusowych i kwasów nukleinowych oraz tworząc nowe cząsteczki wirusowe. Kinazy są również aktywnie zaangażowane w ten proces.

Eksperyment naukowy

Podczas eksperymentu naukowcy zainfekowali komórki SARS-CoV-2 małpie. Następnie przeanalizowali za pomocą spektrometru masowego, które cząsteczki uległy fosforylacji. To samo zrobiono ze zdrowymi komórkami.

Okazało się, że 49 różnych kinaz (znanych jest 518 ludzkich kinaz) przyczynia się do rozprzestrzeniania wirusa w organizmie. Niektóre z nich biorą udział w szlaku sygnalizacyjnym MAPK. Kontroluje on reakcje zapalne w ciele i może odgrywać rolę w inicjowaniu burzy cytokinowej, która rozwija się w przypadku ciężkiej postaci COVID-19. Inną kinazą wykorzystywaną przez wirusa jest kinaza kazeinowa 2. Powoduje ona wzrost mikrotubul na powierzchni komórek. Procesy te rozciągają się na inne komórki, ułatwiając ich zakażenie koronawirusem.

Leczenie lekami na raka

Badacze przyjrzeli się 250 lekom hamującym kinazę. Odkryli 87, które wpływają na enzymy wykorzystywane przez koronawirusa. Niektóre z nich są już stosowane w walce z rakiem lub przechodzą badania kliniczne i można je przekierować na leczenie COVID-19. Testy 68 leków wykazały, że niektóre z nich skutecznie niszczą koronawirusa w komórkach. Na przykład silmitasertib, który tłumi kinazę kazeiny 2. Jednak przed użyciem tych leków w leczeniu ludzi konieczne są badania kliniczne.

Czytaj też: Fatalne odkrycie nt. koronawirusa! Po 2 miesiącach zanikają…

Źródło: The Conversation

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze