7 sposobów, jak uniknąć ryzyka chorób serca

Istnieje wiele czynników, które mogą osłabić nasze serce i zwiększyć ryzyko przedwczesnego zgonu. Czego należy się wystrzegać?

1. Palenie

Palenie papierosów znajduje się na szczycie listy, jako najgroźniejszy czynnik, który zwiększa ryzyko poważnej choroby sercowo-naczyniowej. Lekarze alarmują, że jest ono szkodliwe dla naszego organizmu nie tylko, gdy my palimy. Bierne palenie szkodzi najbardziej niemowlętom i dzieciom. Według American Heart Association, papierosy powodują prawie 440 tysięcy zgonów rocznie.

2. Bezczynność

Badania wykazały, że umiarkowana ilość aktywności fizycznej może zmniejszyć ryzyko chorób serca i przedłużyć życie. Ponadto, ćwicząc co najmniej 30 minut przez parę dni w tygodniu, obniżysz ciśnienie krwi, obniżysz poziom cholesterolu i utrzymasz wagę na zdrowym poziomie. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia. Możesz zabrać psa na spacer, zagrać w parku z dziećmi lub pójść na zajęciach fitness. Zobaczysz, że poczujesz się lepiej i będziesz lepiej wyglądać. Ponadto, poprawi się jakość, a przy tym i długość twojego życia.

3. Dieta

Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Upewnij się, że twoja dieta zawiera owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko, niskotłuszczowy nabiał, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy omega-3. Pamiętaj, żeby unikać żywności o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych. Ogranicz też spożycie fast foodów i żywności przetworzonej.

4. Stres

Stres na pewnym poziomie jest codzienną częścią życia i znacząco wpływa na zdrowie. Jeśli walczysz ze stresem przejadaniem się, paleniem czy piciem lub zaniedbujesz swoje zdrowie na inne sposoby, narażasz się na ryzyko przyrostu masy ciała, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Jeżeli nauczysz się walczyć ze stresem, na pewno polepszysz jakość swojego życia.

Czytaj też: Morele – zdrowe dla oczu, serca, skóry oraz…?

serca
Unsplash

5. Alkohol

Choć kieliszek wina dziennie może pomóc na przepływ krwi i w pracy serca, to większa jego ilość podnosi ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Picie zbyt dużej ilości alkoholu podnosi ciśnienie krwi, dodaje pustych kalorii do diety, może przyczyniać się do otyłości i sprawia, że odchudzanie staje się trudniejsze. Jeśli pijesz, powinieneś ograniczyć się do jednego kieliszka dziennie.

6. Ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi, zwane także nadciśnieniem tętniczym, najszybciej wywołuje udar mózgu lub zawał serca. Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych. Proste sposoby, aby obniżyć ciśnienie krwi: ćwiczenia, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu.

7. Cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu we krwi to kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko chorób serca. Zdrowy styl życia, w tym ćwiczenia i pożywne diety, może obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, jeśli sama dieta i ćwiczenia nie są skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu, być może trzeba udać się do lekarza, by przepisał leki obniżające cholesterol.

Czytaj też: Wypijasz kieliszek wina dziennie? TO stanie się z twoim organizmem

Źródło: Sheknows.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze