Jesteś w bliźniaczej ciąży? Oto 6 pytań, które POWINNAŚ ZADAĆ swojemu lekarzowi

Wielu rodziców doświadcza prawdziwej kaskady emocji, kiedy dowiaduje się, że będzie miało bliźniaki. Niezależnie od tego, czy jest to ich pierwsza ciąża, druga, czy kolejna, usłyszenie od lekarza, że w macicy matki rośnie nie jedno a dwoje dzieci, jest zazwyczaj szokujące.

Biorąc pod uwagę fakt, że bliźniacza ciąża jest uważana za ciążę podwyższonego ryzyka a większość bliźniaków przychodzi na świat przedwcześnie, o taką ciążę trzeba szczególnie dbać już od samego początku.

Oto 6 pytań, które powinnaś zadać lekarzowi, kiedy jesteś w bliźniaczej ciąży!

1. Czy moje dzieci mają wspólne łożysko?

Łożysko jest ważną częścią życia nienarodzonego dziecka i ciąży. Jest to funkcja, która pozwala dziecku jeść, oddawać mocz i kał, a nawet oddychać. Wiesz już jak ważne jest łożysko, ale czy bliźnięta dzielą jedno łożysko, czy też mają własne? Wszystko to zależy od rodzaju bliźniaków, które nosisz w swojej macicy.

Bliźnięta jednojajowe

Bliźnięta jednojajowe są zawsze tej samej płci, mają identyczny materiał genetyczny, w związku z tym wyglądają tak samo, mają w okresie rozwoju zarodkowego najczęściej wspólne łożysko.

Bliźnięta dwujajowe

Z kolei, bliźnięta dwujajowe przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki. Mają osobne worki owodniowe oraz łożyska (kosmówki). Z uwagi na fakt, że ich materiał genetyczny jest różny, ich płeć także może być różna, a ich podobieństwo jest takie samo, jak zwykłego rodzeństwa.

2. W jaki sposób odbędzie się mój poród?

Czy podczas bliźniaczej ciąży można rozważyć przeprowadzenie naturalnego porodu czy lepiej, żeby był to poród, który odbywa się poprzez cesarskie cięcie? Sposób, w  jaki kobieta rodzi, zależy od konkretnej osoby. Od pozycji dzieci w macicy, przez zdrowie kobiety, po poglądy lekarza. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale zadaniem ginekologa jest opracowanie jak najbardziej komfortowego i bezpiecznego planu porodu.

3. Czy powinnam cały czas leżeć w łóżku?

Jeśli nienarodzone jeszcze dzieci mają trudności z dorastaniem lub formowaniem się, lekarz może zalecić takiej mamie odpoczynek w łóżku. Przyszła mama nie będzie mogła nic robić, tylko relaksować się, siadać i kłaść się, aby jej dzieci mogły rozwijać się w jak najbardziej bezpiecznym otoczeniu. Nie każda kobieta nosząca w sobie bliźnięta będzie jednak miała zalecany odpoczynek w łóżku. W przypadku niektórych kobiet bierność fizyczna może tylko pogorszyć ich ciążę, ponieważ może doprowadzić do zakrzepów krwi.

4. Kiedy zwykle przychodzą na świat bliźniaki?

Niektóre bliźnięta rodzą się już ok. 28-tygodnia ciąży zamiast typowego 37-40-tygodnia, ale nie należy tego uważać za coś złego. Bliźnięta urodzone przedwcześnie mogą potrzebować kilku dodatkowych dni w szpitalu, ale jest to całkiem normalne. Bliźniaki urodzone po 40. tygodniu życia to w rzeczywistości bardziej rzadkie i niepokojące zjawisko niż przedwczesne urodzenie dziecka.

5. Czy pewne witaminy są bardziej niezbędne podczas ciąży z bliźniakami?

Witaminy prenatalne są niezbędne dla kobiet w ciąży – i nie ma tu znaczenia, czy masz jedno dziecko czy dwoje. Jednak w przypadku dwójki dzieci kobieta może potrzebować więcej witamin niż zwykle. Kwas foliowy jest niezbędny w każdej ciąży, ale kobieta nosząca w swoim łonie bliźniaki może potrzebować go więcej niż zwykle, aby utrzymać zdrową ciążę. Lekarze sugerują przyjmowanie 1 miligrama kwasu foliowego każdego dnia, podczas gdy kobiety noszące jedno dziecko zwykle potrzebują tylko 0,04 miligrama.

6. Jakie są typowe powikłania u kobiet będących w bliźniaczej ciąży?

Komplikacje mogą pojawić się w każdej ciąży, nie tylko w bliźniaczej. Kobiety będące w ciąży z bliźniakami mogą stanąć w obliczu takich komplikacji jak stan przedrzucawkowy i cukrzyca ciążowa. Oba te powikłania mogą sprawić, że zarówno ciąża, jak i poród będą dla nich prawdziwym utrapieniem.

Przeczytaj też: DZIWNE BLIŹNIAKI. Jeden jest STARSZY od drugiego o 5 TYGODNI!

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze