Marsz oddechowy – najlepsza aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży!
Marsz oddechowy jest sportem idealnym w czasie ciąży. Szczególnie kobietom pracującym zawodowo pozwala to na uspokojenie i rozładowanie stresu. Godzina przeznaczona na trening jest czasem, który przyszła matka ma tylko dla siebie, w którym może mentalnie wzmocnić się przed czekającymi ją obowiązkami. Czym jest marsz oddechowy? Dlaczego kobiety w ciąży powinny go praktykować?
Czym jest marsz oddechowy?
Marsz oddechowy jest łagodną kombinacją jogi, świadomego oddychania i marszu lub joggingu. Poprzez wolny, płynny ruch i skoncentrowanie na własnym oddechu, zdjęte zostają wewnętrzne blokady, a poziom energii znaczne wzrasta. Tajemnica efektywności marszu oddechowego tkwi w połączeniu rytmu chodzenia, ćwiczeniach koncentracji i wybranych ćwiczeniach jogi.
Marsz oddechowy dla kobiet w ciąży
Marsz oddechowy nie budzi zastrzeżeń w żadnym stadium ciąży tak długo, jak długo organizm jest odpowiednio dotleniony. Ilość tlenu jest wystarczająca, gdy podczas marszu przyszła mama w każdej chwili może swobodnie prowadzić rozmowę. Godny polecenia jest w tym przypadku pulsomierz, który natychmiast wskazuje każde przeciążenie. Marsz oddechowy pomaga na wiele dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet cierpi na zmęczenie, zawroty głowy i złe samopoczucie. Świeże powietrze podczas marszu pozwoli załagodzić te nieprzyjemne symptomy. Marsz oddechowy w drugim trymestrze sprawi najwięcej przyjemności i pomoże w przypadkach ciągłego zmęczenia i złego samopoczucia. W trzecim trymestrze dodatkowa waga może być uciążliwa. Marsz oddechowy pozwoli utrzymać w rozsądnych granicach przybieranie na wadze, a także zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w nogach.
Pozytywne działanie marszu
Marsz oddechowy sprzyja dobremu samopoczuciu i ogólnie zdrowiu, gdy dobrze się do niego przygotujemy. Regularny trening podczas ciąży może być zadowalający pod względem fizycznym i emocjonalnym. Może przeciwdziałać nadmiernemu przybieraniu na wadze, a także przeciwdziałać depresji ciążowej. Ćwiczenia są dobre także dla dziecka. Otrzymuje ono porcję tlenu, która napędza jego przemianę materii, a kołyszący ruch wpływa na nie uspokajająco.
Na co uważać?
W okresie ciąży musimy bardzo uważać na nasz organizm i wysyłane przez niego sygnały. Zanim rozpoczniemy marsz oddechowy, dla pewności powinnyśmy uzyskać zezwolenie na trening od naszego lekarza. Należy zaprzestać treningu i skonsultować się z lekarzem w następujących przypadkach:
- Gdy pojawi się wyraźny niesmak w ustach, nieprzyjemne odczucia lub zawroty głowy.
- Gdy wystąpią bóle, skurcze mięśni lub uczucie ciągnięcia w brzuchu.
- Gdy dochodzi do krwawienia.