Problem z chrapaniem? Poznaj 8 sposobów na chrapanie!

Chrapanie to dokuczliwa dolegliwość, która dotyka zarazem kobiety jak i mężczyzn. Może to być skutkiem bezdechu sennego. Chrapanie zabieram nam i osobom w naszym otoczeniu znaczną część nocy. Poniżej przedstawiamy sposoby na walkę z tą dolegliwością.

 

https://pl.freepik.com/

Przyczyną chrapania, może być: osłabienie mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzona drożność nosa, otyłość. Jak zatem sobie z tym radzić? Poniżej 7 sposobów.

  1. Unikaj używek

Alkohol, oraz środki nasenne zwiotczają język i mięśnie gardła, a to prowadzi do chrapania. Unikaj zatem tych używek, zwłaszcza wieczorem.

  1. Walka z nadwagą

Osoby otyłe mogą mieć większy problem z chrapaniem, niż osoba z prawidłową masą ciała. Dlaczego? Przez to, że ich szyja uciska drogi oddechowe. Zatem praca nad wagą, będzie najlepszym rozwiązaniem. Przy okazji przyniesie to wiele innych korzyści zdrowotnych.

  1. Pozycja

Istotna może okazać się pozycja, w jakiej śpimy. Śpiąc na wznak, język opada w dół, przez co zwęża się kanał nosogardzieli. Spróbuj zatem spać na boku. Dodatkowo zwróć uwagę na materac i poduszkę. Muszę być odpowiednio dobrane, aby pozytywnie wpłynąć na jakość snu.

  1. Odpowiednia temperatura

Temperatura pomieszczenia i jego wilgotność, także wpływa na chrapanie. Przed pójściem spać, wywietrz sypialnię. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni, a wilgotność 40/60%.

  1. Preparaty

Na rynku jest wiele preparatów, skierowane na ten problem. Jest wiele opcji: aerozole, płyny, krople, tabletki. Warto spróbować, którąś z tych opcji.

  1. Medycyna

Jeśli domowe sposoby zawodzą, zwróć się o pomoc do specjalisty. Możliwe, że skieruje Cię on na zabieg, który zlikwiduje dolegliwość i jej objawy.

  1. Metody mechaniczne

Jedną z lepszych metod na ten problem, jest stosowanie specjalistycznych masek na nos i usta (zakładane na noc), lub wkładki stomatologiczne. Pamiętaj jednak, że pomagają one przy niewielkim chrapaniu. Jeżeli problem jest dość duży, najlepiej zwrócić się do specjalisty. Być może zabieg okaże się koniecznością.

  1. Korekta

Chodzi o korektę wad autonomicznych. Najczęściej jest to chirurgiczne wycięcie migdałków, lub korekta przegrody nosowej.

Komentarze

Komentarze