Awitaminoza, czyli niedobór witamin. Jakie są przyczyny i objawy?

Awitaminoza to schorzenie polegające na całkowitym lub znacznym niedoborze witamin. Może powodować różne przykre dolegliwości i prowadzić do niebezpiecznych chorób. Jakie są objawy i przyczyny niedoboru witamin?

unsplash.com

Przyczyny awitaminozy

Najczęściej awitaminoza pojawia się w przypadku braku odpowiednio zbilansowanej diety, co powoduje niski poziom wielu witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inną przyczyną występowania niedoborów witamin jest zaburzenie trawienia i wchłaniania przez organizm dobroczynnych składników.

Objawy niedoboru witamin

W zależności od niedoboru danych witamin, awitaminoza może objawiać się w różny sposób. W przypadku niedoboru witaminy A mogą pojawić się przykre dolegliwości związane ze wzrokiem, na przykład  problemy z prawidłowym widzeniem, suchość spojówki, niedowidzenie o zmierzchu lub zapalenie brzegów powiek. Niezwykle ważna dla organizmu jest witamina C, a jej niedobory mogą powodować krwawienie dziąseł, bóle mięśni i stawów lub problemy z gojeniem się ran. Spadek odporności, samopoczucia i uporczywe zmęczenie może sugerować niedobór witaminy D. Drżenie rąk i zapalenia skórne to częste symptomy niskiego poziomu witaminy B3. Problemy skórne, zaburzenia snu i brak koncentracji powodowane są nierzadko niedoborem witaminy B5. Stany depresyjne, podenerwowanie i bezsenność to symptomy braków witamin B12, B11 i B6. Niezwykle ważne jest także suplementowanie witaminy E, której brak może doprowadzić do osłabienia mięśni, poronień i do anemii. Więcej o niedokrwistości przeczytasz tutaj.

Leczenie i profilaktyka

Awitaminozę najczęściej leczy się za pomocą suplementów z duża zawartością witamin. Ważna jest również dobrze zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce. Na diecie również opiera się profilaktyka awitaminozy. Najważniejsze jest jak najczęstsze spożywanie warzyw na surowo. Warto profilaktycznie robić badania krwi. W przypadku braku pewności, czy dieta jest odpowiednia, najlepiej skonsultować się z dietetykiem.

Komentarze

Komentarze