Czy warto pozwalać dziecku na oglądanie bajek?

Dzieci kochają bajki. Zazwyczaj filmy animowane kojarzą nam się z pociechami. Jednak wielu dorosłych również uwielbia oglądać baśniowe historie. Niektórzy rodzice, nie pozwalają swoim dzieciom na taką rozrywkę.
Być może, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zalet ma oglądanie bajek.

https://pl.freepik.com/

Bajki wzbudzają empatię i uczą wrażliwości

Każda bajka ma swojego pozytywnego i negatywnego bohatera. Niektórych lubimy mniej innych bardziej. Przeżywając ich przygody, dzieci mogą uczyć się dostrzegać motywacji czynów, oraz próby zrozumienia danej postaci. Ponadto, przez wspólne przeżywanie, razem śmiejemy się, płaczemy i złościmy – dzięki temu bajki mogą być lekcją wrażliwości. Nie zapominajmy, że animacje niosą ze sobą jakiś morał – dlatego, za każdym razem, można z takiego seansu wynieść lekcje.

Łańcuszek przyczynowo – skutkowy

Bajki, te bardziej i mniej realistyczne, są skonstruowane tak, że jedno wydarzenie prowadzi do drugiego. Bohaterów opowieści, spotykają przeróżne przygody, które są wynikiem jakiejś decyzji czy wydarzenia. Dzięki temu, dzieci uczą się dostrzegać jaki skutek mają poszczególne działania. Poprzez to, możemy wzbudzać w pociechach refleksję, na temat konsekwencji swoich decyzji. W tej nauce, emocje są nieodzownym elementem. Jest to nauka poprzez zabawę!

Szersze spojrzenie

W obecnych czasach zostaliśmy pozbawieni okazji na podróżowanie i poznawanie nowych ludzi. Obracamy się ciągle w swojej codzienności. Poprzez bajki, dzieci mogą rozwijać horyzonty. Bohaterowie bajek mogą pokazać dziecku świat – mają inne problemy, bądź mieszkają w innym miejscu na świecie.
Dzięki fantastycznemu wydźwięku, bajki pozwalają dzieciom na podróże w czasie i przestrzeni. Inna kultura, przyroda, architektura i zwyczaje – uczy to dzieci tego, że świat jest zróżnicowany i nie zamyka się tylko na naszym otoczeniu. Niektóre pozwalają nawet na wyprawę w kosmos!

Inspiracja

Bywa tak, że dziecko sięga tylko po bajki, które odpowiadają jego zainteresowaniom: samochody, kosmos, dinozaury, księżniczki..
Dlatego filmy animowane, to nie tylko odpowiedź na zainteresowania dziecka, ale także inspiracja i kształtowanie osobowości. Przeżywając perypetie bohaterów, dzieci zdobywają wiedzę oraz wzbudzają swoją ciekawość. Rodzice mogą to wykorzystać, poprzez kupowanie książek o danej tematyce, czy zapisy na różnego rodzaju warsztaty.

Budowanie więzi

Włączenie bajki, to dla rodzica chwila wytchnienia. Warto jednak dołączyć do naszego dziecka. Dzięki temu, nie tylko mamy kontrolę nad tym, co ogląda, ale także dzięki wspólnemu seansowi, budujemy więź. Wspólne przeżywanie na kanapie, pozwala na bliskość dziecka z rodzicem. Jest to także bodziec do rozmowy np. na temat swoich marzeń i dlaczego warto je realizować. Mądre bajki, mogą być wspaniałą okazją lekcji dla dziecka jak i rodzica, oraz wspólnym bodźcem zacieśniającym rodzinne więzi.

Wyobraźnia

Oczywiście, bajki kształtują wyobraźnie. Warto wybierać te, które na długo zapadają w pamięć. Nie bez powodu bajki Disneya są ponadczasowe. Przyjrzymy się fabule i wartością estetycznym, dzięki czemu dostarczymy naszym dzieciom to co najlepsze, wartościowe i edukacyjne. Przy okazji sami na tym skorzystamy.

 

Komentarze

Komentarze