Działa MOTYWUJĄCO, ale DŁUGOTRWAŁY i SILNY zaczyna szkodzić! Zobacz jak na nasz ORGANIZM działa… STRES!

Stres to nic innego jak naturalna reakcja naszego organizmu. Jest dla nas korzystny, bo motywuje do działania i przyspiesza reakcję. Jednak jeśli staje się silny i długotrwały zaczyna nam szkodzić.

Kiedy się denerwujemy spada nam poziom hormonów szczęścia, serotoniny i dopaminy, a zwiększa się wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i noradrenaliny. I przy krótkotrwałym stresie dobrze wpływają na nasz organizm: przyspieszają pracę serca, poprawiają pracę mięśni, rozszerzone oskrzela ułatwiają oddychanie a rozszerzone źrenice wyostrzają nasz wzrok.

Sytuacja nie wygląda już dobrze, jeśli stresujemy się przez długi czas. Poza wspomnianą wcześniej adrenaliną i noradrenaliną nasz organizm zaczyna wytwarzać również kortyzol, który wzmacnia działanie tych dwóch hormonów, a przy tym nie działa korzystanie na nasze zdrowie:

  • kortyzol przyczynia się do uwalniania wapnia z kości, a zatrzymując sól w organizmie zwiększa wydalanie potasu;
  • zwiększa poziom glukozy we krwi, przez co stajemy się głodni, a dodatkowo noradrenalina powoduje niekontrolowany apetyt na węglowodany, co sprzyja otyłości;
  • „zużywa” białko z mięśni powodując napięcie mięśniowe, zwłaszcza w okolicach pleców i karu,
  • ogranicza produkcję cytokin i osłabia działanie układu limfatycznego, przez co spada nasza odporność.
  • poprzez długotrwały stres i długi okres działania kortyzolu obumierają nasze komórki mózgowe w rejonie odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się.

Warto pamiętać, że w wyniku silnego stresu rozwijają się także takie choroby jak zespół jelita drażliwego czy choroba Hashimoto. Zaś zaburzona praca układu nerwowego sprzyja nerwicy, depresji, zaburzeniom snu oraz częstym bólom głowy.

źródło: dziennik.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB

 

 

 

Komentarze

Komentarze