Jak długo koronawirus żyje na ludzkiej skórze? Zdziwisz się!

Koronawirus może przetrwać na ludzkiej skórze do dziewięciu godzin. Wnioski te płyną z badania japońskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Clinical Infectious Diseases”.

Badanie

W toku badań specjaliści z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto (Japonia) stworzyli model, który pozwala na bezpieczne aplikowanie różnych patogenów na ludzką skórę. W rezultacie lekarze zaaplikowali na skórę około stu tysięcy różnych wirusów, aby naprawić i określić warunki ich życia. Okazało się, że koronawirusy pozostają aktywne dłużej niż inne znane wirusy.

Wyniki

Okazało się, że wirusy grypy pozostają niebezpieczne na skórze nawet do dwóch godzin. Warunki inaktywacji koronawirusa SARS-CoV-2 w podobnych warunkach rozciągały się od 6 do 11 godzin, a średnio do około 9 godzin. Lekarze potwierdzili również, że na powierzchniach takich jak metal, szkło czy plastik koronawirusy mogą pozostawać aktywne nawet przez kilka dni.

Czytaj też: Mężczyzna DWUKROTNIE zachorował na koronawirusa! Pewien szczegół SZOKUJE!

Podsumowując, japońscy eksperci zauważyli, że podczas traktowania otwartych obszarów skóry i powierzchni 80% etanolem, cząsteczki SARS-CoV-2 umierają w ciągu około 15 sekund. Lekarze przypomnieli o konieczności regularnego mycia rąk bieżącą wodą i mydłem, a następnie stosowania środków antyseptycznych na bazie alkoholu.

Pod koniec kwietnia naukowcy stwierdzili, że czas przeżycia koronawirusa na klamkach drzwi i przyciskach windy zależy od wielu czynników. Na przykład w przypadku dużej wilgotności zwiększa się ryzyko zakażenia przez kontakt z mikroskopijnymi cząsteczkami SARS-CoV-2. W ślinie i śluzie z nosa infekcja utrzymuje się dłużej, ponieważ produkty przemiany materii wysychają wolniej niż inne płyny.

Statystyki dla COVID-19

Jak dotąd na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 37,5 miliona osób, z czego ponad milion poniosło śmierć. 26 milionów pokonało chorobę, a reszta wciąż walczy z wirusem.

Źródło: „Clinical Infectious Diseases”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze