Jak rozmawiać z dzieckiem o cielesności i o stawianiu granic?
Cielesność jest bardzo ważnym tematem szczególnie, że dzieci i młodzież narażone są na naruszenie ich granic nie tylko w relau, ale i w sieci.
Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat? Jak zbudować umiejętność stawiania granic przez dziecko?
Po pierwsze ROZMAWIAĆ. Jeśli my sami nie podejmiemy z dzieckiem takiego tematu, trudno oczekiwać, by samo doszło do dojrzałych i asertywnych wniosków. Oczywiście są dzieci, które ostro protestują, gdy czegoś nie chcą, ale nawet takim osobom, może się zdarzyć sytuacja, w której je „zamuruje” i nie będą potrafiły zareagować.
Rozmawiajmy więc z dziećmi na temat stawiania granic. Powinny tu paść stwierdzenia, że:
- dziecko ma prawo powiedzieć, że nie chce się przytulać czy całować/być całowane nawet przez osobę, którą kocha
- nie można żądać zachowania tajemnicy dotyczącej zrobienia czegoś z ciałem, czy też nikt nie powinien płacić za takie działania, o ty, dziecko powinno powiedzieć rodzicowi
- nikt nie może dotykać ciała dziecka w sposób, jaki ono sobie tego nie życzy, lub w sposób, który wprawia je w zakłopotanie
- gdy dziecko czuje się zagrożone, nieswojo może robić wszystko – kopać, drapać, krzyczeć
- dziecko ma prawo powiedzieć „nie” każdemu dorosłemu
Taka rozmowa nie jest jednorazowa. Mogą się pojawić sytuacje, w których dziecko czegoś nie będzie chciało zrobić – choćby przytulić cioci, która przyszła w odwiedziny – i takie zdarzenie możemy potem omówić z dzieckiem.
Pamiętajmy też, że zaczyna się od nas samych, od rodziców. Jeśli my będziemy szanować granice dziecka, będzie ono mogło je również stawiać wobec innych osób.
„Zły dotyk”. Jak chronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym?
Wyświetl ten post na Instagramie