Masz za sobą 4 CIĄŻE? Dowiedz się, co może ci GROZIĆ!

Kobiety, które mają za sobą cztery ciąże, są narażone na większe ryzyko zachorowania na schorzenia serca. Po czwartej ciąży, objętość pompowanej do serca krwi zwiększa się aż o 50%. Badacze już wcześniej wiedzieli, że ciąże mnogie są związane z chorobami sercowo-naczyniowymi…

4 ciąże a ryzyko…

Badania przeprowadzone przez University of Texas Southwestern Medical Centre są pierwszymi, które skupiają się na stopniowym zwężeniu i stwardnieniu tętnic, które ostatecznie blokują przepływ krwi, co może prowadzić nawet do udaru mózgu i zawału serca.

W badaniach wzięły udział 1644 kobiety do 45. roku życia. Mierzono ciśnienie i grubość ścian aorty, aby określić czy pojawiły się jakieś zgrubienia na ścianach serca i tętnic – co zwiększa ryzyko zawału serca. Najczęściej takie zgrubienia pojawiały się u kobiet, które miały czwórkę i więcej dzieci.

Doktor Monika Sanghavi, główny naukowiec, powiedziała: „Nasze odkrycia można dodać do listy powodów, które wywołują choroby sercowo-naczyniowe. To nie jest rekomendacja, by kobiety rodziły mniej dzieci, ale lepiej, by przed kolejnym dzieckiem zrobiły sobie badania. Trzeba pamiętać o swoim zdrowiu”.

Część kobiet, które brały udział w badaniach, miała również niegroźne schorzenia jajników. Lekarze doszli do wniosku, że również to było powodem zbyt dużej ilości porodów, jakie przeżyły w swoim życiu. Trzeba pamiętać, że wysokie ciśnienie prowadzi do dużego cholesterolu.

Doktor Sanghavi przypomina, że ciąża jest z natury stresem dla kobiety. Im starsza kobieta, tym bardziej jest narażona na różne powikłania.

Czytaj też: CIĄŻA 2019: Co wziąć ze sobą DO SZPITALA PRZED PORODEM? Oto lista niezbędnych rzeczy

Źródło: Daily Mail

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze